podział majatku

Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie... Czasami trzeba wkroczyć na drogę prawną, zanim to zrobisz, zajrzyj, zapytaj

Moderator: Moderatorzy

wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

podział majatku

Post autor: wertor1 »

Dostałam wniosek od męża o podział majątku. Boję się ze stracę wszystko czy ktoś ma doświadczenia w tym zakresie jak pisać odpowiedź o co wnosić żeby nie stracić
twardy
Posty: 1889
Rejestracja: 11 gru 2016, 17:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: podział majatku

Post autor: twardy »

Jak rozumieć to, że "dostałaś wniosek od męża"?
Pismo sądowe?
Simon

Re: podział majatku

Post autor: Simon »

Nie martw się, nie stracisz wszystkiego :) Podział majątku to zawsze jest pół na pół z tego co wiem.
bosa
Posty: 356
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:55
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: bosa »

wertor napisałam na prv
Kocham Cię Panie, i jedyna łaska o jaką Cię proszę ,to kochać Cię wiecznie.. św.Jan Maria Vianney
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

Dostałam wniosek o dokonanie podziału wniosek to nie jest niby proces tylkopismo nieprocesowe i do 21 dni mam sie ustosunkować jak jato widzę a mamy jedno mieszkanie
twardy
Posty: 1889
Rejestracja: 11 gru 2016, 17:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: podział majatku

Post autor: twardy »

Powtórzę pytanie, czy to jest dokument (ten wniosek) z sądu czy od adwokata męża?
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

Z sądu mąż żąda podziału
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

W tym piśmie mąż żąda równego podziału i chce sprzedać mieszkanie w którym mieszkam z synami
twardy
Posty: 1889
Rejestracja: 11 gru 2016, 17:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: podział majatku

Post autor: twardy »

W takiej sytuacji dobrze jest pójść po poradę do adwokata. Zapłacisz 100-150 zł, ale będziesz wiedzieć na czym stoisz.
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

bosa pisze: 17 sie 2017, 18:07 wertor napisałam na prv
Nic nie dostałam na priv
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

Witam czy jest tu ktoś kto przechodził podział majątku.Chętnie bym się poradziła.Jestem już po przesłuchaniu stron i świadków obecnie sąd wyznaczył biegłego do wyceny nieruchomości i w ciągu trzech miesięcy ma zrobić wycenę.Jestem ciekawa jak to będzie wyglądało czy przyjdzie do mnie i będzie oglądał mieszkanie ?Czy mąż też powinien być przy tym ,czy taka opinia będzie rzetelna .No i jak biegły może wycenić czy tak samo jak mieszkania stoją w np ogłoszeniach czy trochę niżej.Ja w trakcie podziału wnosilam o nierówny podział i zwrot wszystkich nakładów czyli połowę czynszu który płacę za męża.Jeśli sąd by podzielił nierówno na moją korzyść to pewna część bym mogła mu spłacić ale to zależy od wyceny mieszkania.
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: podział majatku

Post autor: Monti »

wertor1 pisze: 16 cze 2020, 17:05 Witam czy jest tu ktoś kto przechodził podział majątku.Chętnie bym się poradziła.Jestem już po przesłuchaniu stron i świadków obecnie sąd wyznaczył biegłego do wyceny nieruchomości i w ciągu trzech miesięcy ma zrobić wycenę.Jestem ciekawa jak to będzie wyglądało czy przyjdzie do mnie i będzie oglądał mieszkanie ?Czy mąż też powinien być przy tym ,czy taka opinia będzie rzetelna .No i jak biegły może wycenić czy tak samo jak mieszkania stoją w np ogłoszeniach czy trochę niżej.Ja w trakcie podziału wnosilam o nierówny podział i zwrot wszystkich nakładów czyli połowę czynszu który płacę za męża.Jeśli sąd by podzielił nierówno na moją korzyść to pewna część bym mogła mu spłacić ale to zależy od wyceny mieszkania.
Biegły (albo biegli, bo może być inny do wyceny nieruchomości, a inny do ruchomości) zawsze przed sporządzeniem opinii robi oględziny, w których mają prawo wziąć udział strony. Czy opinia będzie rzetelna, to się okaże, teoretycznie powinna, bo biegły jednak jest specjalistą w swojej dziedzinie. W opinii powinno być wyjaśnione, w oparciu o jakie kryteria dokonano wyceny. Jeśli z czymś się nie będziesz zgadzać, można wnieść zarzuty do opinii, a także wnioskować o sporządzenie opinii uzupełniającej albo wyznaczenie innego biegłego (co oczywiście wiąże się z kosztami).
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
wertor1
Posty: 102
Rejestracja: 24 lut 2017, 6:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: wertor1 »

Narazie tylko został wyznaaczony biegły dod nieruchomości bo ruchomości podzieliliśmy mąż przywlaszczyl samochód a mi ofiarował meble i zawartość mieszkania .Teraz mogłabym powiedzieć po co mi meble jakby nie było mnie stać na spłatę męża za połowę mieszkania .
krzysztof123
Posty: 29
Rejestracja: 08 lut 2017, 7:18
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: podział majatku

Post autor: krzysztof123 »

podziału majątku można dokonać dopiero po ustaniu małżeństwa. Domniemywam, że tak już jest (nie czytałem jeśli są poprzednie Twoje posty gdzie to wyjaśniasz z powodu braku czasu).
Czy masz dzieci, czy nie to majątek wspólny dzielony jest na byłych małżonków po połowie. Dopiero w przypadku sporów Sąd dokonuje podziału w częściach lub wedle poniesionych nakładów.
I tu uwaga... masz może jakieś dowody zakupu tego mieszkania?, rachunki na twoje nazwisko, dowód lokaty bankowej na Twoje nazwisko, itp. dokumenty.
Jeśli Ty mieszkasz w tym mieszkaniu a on nie to łatwo wskażesz, że od tego czasu masz zwiększone wydatki na utrzymanie mieszkania bo on się nie dokłada. A tak w ogóle to wynika to z pewnością z jego pozwu rozwodowego gdzie musiał udowodnić upadek więzi gospodarczej pomiędzy wami.
Zreszta wątków jest ogrom nad którymi należałoby się pochylić.
bosa
Posty: 356
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:55
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: podział majatku

Post autor: bosa »

Ja chciałam sprostować, nie zawsze tak jest. u mnie wszystkie podziały dokonały się sądownie na długo przed rozwodem.
I najlepiej, jeżeli małżonkowie w tych podziałach dojdą do porozumienia, a sąd tylko "przyklepie" i nada mocy prawnej. W przeciwnym wypadku czeka szarpanina i wydawanie kasy na biegłych ...
Kocham Cię Panie, i jedyna łaska o jaką Cię proszę ,to kochać Cię wiecznie.. św.Jan Maria Vianney
ODPOWIEDZ