Wątek Karo17: jak być dojrzałym mężem

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
karo17
Posty: 266
Rejestracja: 02 maja 2018, 17:47
Płeć: Mężczyzna

Wątek Karo17: jak być dojrzałym mężem

Post autor: karo17 »

Jacku zgadzam się też z Tobą. Czy napisałem gdziekolwiek że życie z kobietą jest łatwe? Nigdy w życiu :) Oczywiście że cały czas może kobieta zaskakiwać, życie byłoby nudne gdyby tak nie było Jacku :) Czy to intuicja czy optymizm tego to nie wiem. Wiem tylko że samo zawarcie małżeństwa, tak naprawdę to nic. Jest odnotowane w księgach i urzędzie zawarcie małżeństwa i tyle. Ode mnie i żony jednak zależy jak nam się będzie w życiu układało. Czy będą racje czy relacje, rozmowy czy ciche dni. Jak małżonkowie nie będą ze sobą współpracować to małżeństwo rozleci się chociaż udzielałby go sam papież. Piszę ze swojej perspektywy, że żony trzeba się uczyć cały czas codziennie. Wiem że postawa: byle mieć ślub a później już jakoś pójdzie to droga donikąd. Nie bierze się ślubu żeby był święty spokój. Są różne wymagania od małżeństwa, które ma kobieta. 30 czy 50 lat temu były zapewne one inne niż mają obecnie kobiety. Czasy się zmieniają, oczekiwania jakie mają kobiety od małżeństwa też. A siedzenie i biadolenie że kobiety same nie wiedzą czego chcą jest słabe. Czy mówię że to jest łatwe i proste. ALEŻ SKĄD. Różne są oczywiście kobiety, i różne pomysły mają na życie małżeńskie, ale narzekanie że taki jest teraz świat nic nam nie da. Trzeba choć podjąć próbę zrozumienia drugiej strony. Nie chce się bardziej rozpisywać bo to temat rzeka. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 maja 2018, 7:22 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Zmiana nazwy wątku na prośbą głównego użytkownika
Mirakulum
Posty: 2648
Rejestracja: 16 sty 2017, 19:01
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Ja chcę odejść

Post autor: Mirakulum »

karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48
Szczególnym fanem p.Pulikowskiego nie jestem, (ale kto co woli) i stwierdzenia że kobiety mają pretensje do mężczyzn że są mężczyznami a mężczyźni do kobiet że są kobietami to trochę masło maślane.
Karo piszesz, ze jesteś krótko po ślubie,
i może dlatego nie rozumiesz o czym pan Jacek Pulikowski mówi.
To doradca rodzinny od ponad 30 lat, ja robię to od 9 lat i zgadzam się z nim w tej kwestii, bo to nie teoria, tylko praktyka.
obyś ty uniknął tego w swoim małżeństwie.


Pogody Ducha
lena50
Posty: 1391
Rejestracja: 17 sie 2017, 0:29
Płeć: Kobieta

Re: Ja chcę odejść

Post autor: lena50 »

Albo więc jesteś mężczyzną z genialną intuicja do kobiet, albo to Twój młodzieńczy optymizm.
Nie życzę Ci tylko, żeby to pycha kroczyła przed upadkiem. Trochę pokory Ci nie zaszkodzi.
Wertując forum i czytajac Twoje wpisy ..,....zgadzam sie z Jackiem.
Mało wiesz........niestety ,ale teoretykiem tylko jesteś.
Młody żonkoś wpatrzony w żonę i dziecko.......tez tak kiedyś mieliśmy.
Oby tak dalej.
Wszystkiego najlepszego Ci życzę.
lena50....dawniej lena
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Ja chcę odejść

Post autor: Pavel »

karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Pozwolisz, że pociągnę dalej temat dojrzałości. Skąd to przekonanie że dojrzali mężczyźni to dalej margines?
Z obserwacji życia i ludzi karo17
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Czy to nie jest obniżanie wymagań? Też wobec siebie?
:shock: :shock: :shock: Jak Ty to z mego posta wyczytałeś....to nie mam pojęcia.
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Czyta sobie jakaś kobieta forum i widzi że jakieś 99% mężczyzn zdolnych (teoretycznie) do małżeństwa, to jednak dalej duże dzieci. Tylko czy takich dzieci potrzebują kobiety na mężów? Oto jest pytanie...
Nie wiem skąd wziąłeś konkretne liczby, ale mniejsza o to.
Pytanie jest zaś chyba co najwyżej retoryczne. Mnie nieco interesuje idea która Ci przyświecała przy jego zadawaniu. Mógłbyś wyjaśnić?
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Jakie to cechy i działania są normalne/naturalne i czy są szkodliwe dla małżeństwa? Jeśli możesz napisać? Przyznam że trochę dziwne to zdanie...
Proponowałem Ci już literaturę, jeśli chcesz - możesz się zagłębić. Może wtedy to zdanie wyda Ci się nieco mniej dziwne.
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Szczególnym fanem p.Pulikowskiego nie jestem, (ale kto co woli) i stwierdzenia że kobiety mają pretensje do mężczyzn że są mężczyznami a mężczyźni do kobiet że są kobietami to trochę masło maślane, jak mawiała w dawnych czasach nauczycielka j. polskiego jeszcze za czasów mojej szkoły średniej.
Z tego co pisałeś i z tego jak piszesz, wnioskuję, że jednak nie tak odległe to czasy. Deprecjonowanie powyższej myśli świadczy natomiast o nieznajomości tematu. Ale skoro wiesz lepiej niż inni...zostań z tym.
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Symfonia bardzo szczegółowo opisała jak wygląda jej życie małżeństwie. Gdyby mąż miał inne spojrzenie na te sprawy, to on by był autorem wątku: Ja chce odejść, a jest odwrotnie.
Wybacz, nie załapałem. Mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli?
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Oczywiście że Symfonia ma wpływ tylko na siebie. A wątek ten jak i wiele innych na tym forum, mogą pozwolić jej przejrzeć na oczy.
Dlaczego stawianie wymagań miałoby być odebrane jako rzucanie kamieniami i pretensjami?
:shock: :shock: :shock: A jak ty to ze sobą połączyłeś???
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Piszesz, że mężczyźni nie lubują się w wygadywaniu, a jak do tego mają się godzinne nauki księży i zakonników których konferencje często także na forum zamieszczamy? :) :) np. o. Szustak (to był żart oczywiście) Chcieć to móc :)
Wygadać się nie równa się gadać (nawet mądrze). Chodziło mi po potrzebę wygadania, zwierzenia się np. z mijającego dnia i związanych z nimi przeżyć, emocji. Rzadko który mężczyzna ma taką potrzebę, statystyczna kobieta - ma.
karo17 pisze: 14 maja 2018, 17:48 Słuchać żony zawsze warto. Trzeba tylko mówić językiem żony, a to że jest się mężczyzną i nie rozumie się żony jest bzdurą i usprawiedliwianiem swojego lenistwa.
Zgadzam się bardzo mocno, że warto słuchać co ma do powiedzenia żona.
Języka żony można się nawet po wielu latach nieco nauczyć, zdecydowanie warto podjąć ten trud. Nie wiem czy wiesz, ale jak piszą specjaliści od relacji (a moje doświadczenie to potwierdza), to samo zdanie może mieć zupełnie inne znaczenie dla kobiety, a inne dla mężczyzny. Taka ciekawostka :)
Na koniec zaś, wnioskując z tego co napisałeś - rozumiesz swoją żonę. Dobrze zrozumiałem?
Szczere gratulację, podejrzewam, że możesz być ewenementem na skalę nie tylko krajową.
Podejrzewam, że nigdy nie będę w stanie dobić do osiągniętego przez Ciebie poziomu w tym zakresie. Pozytywnie zazdroszczę.
Zwłaszcza, że moja żona (tak jak podejrzewam i cała reszta damskiej populacji, o tym również mówią specjaliści) czasem sama siebie nie rozumie. I nie ma w tym nic złego ani obraźliwego.
O tym, jeśli zechcesz również dowiesz się z literatury dotyczącej różnic między płciami :)

Pozdrawiam
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
wulkan
Posty: 67
Rejestracja: 08 maja 2018, 23:00
Płeć: Kobieta

Re: Ja chcę odejść

Post autor: wulkan »

Ja w ogóle fanem Pulikowskiego nie jestem, ale akurat to jego zdanie to czysta prawda i żyjąc trochę czasu w malzenstwie trudno się z tym nie zgodzić. Chyba ze ktoś w ogóle nie rozumie przenośni. W fazie zakochania nie ma pretensji i wtedy wiele rzeczy jest abstrakcja. Nawet kryzys jest abstrakcja.
Awatar użytkownika
karo17
Posty: 266
Rejestracja: 02 maja 2018, 17:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Ja chcę odejść

Post autor: karo17 »

Mirakulum
Wiele audycji p.Pulikowskiego słuchałem i nie przemawia do mnie szczególnie. Bardziej do osób w wieku przepraszam że tak napiszę 80plus :) To jeszcze kilkanaście ładnych lat przede mną. Ale nie o tym jest ten temat więc zostawmy go. Również życzę Pogody Ducha
Lena50
Tak się składa że teoretykiem nie jestem. Może tylko zdaję sobie sprawę z tego jak może (nie użyje słowa powinno) wyglądać udane małżeństwo. Wcielam to w życie i przynosi to dobre owoce. Zdaję sobie sprawę że takie stwierdzenia mogą być dla niektórych drażliwe (bo jak to tak żeby było dobrze w małżeństwie, małżeństwo to krzyż, itd.). Jednak to co się sieje to się zbiera. Czyżby Cię złościlo to że są mężowie którzy od początku dbają o swoje żony. Bóg nie powierzył mi w dniu ślubu służki od prania gotowania i seksu. Tylko kobietę która ma przy mnie wzrastać. To że nie mam bardzo dużego stażu o niczym nie świadczy. Kryzys może być po pół roku, roku, 10, czy 30 latach po ślubie. Wiemy o tym doskonale. Inna sprawa gdybym był kawalerem i prawil mądrości o małżeństwie. Twój post odbieram jako bicie piany. Zupełnie to niepotrzebne. Wszystkiego dobrego życzę.
Awatar użytkownika
karo17
Posty: 266
Rejestracja: 02 maja 2018, 17:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Ja chcę odejść

Post autor: karo17 »

Pavel
Dalej drążmy temat dojrzałości :) Co to znaczy obserwacja ludzi i życia? Każdy sam za siebie odpowiada. Chcesz mieć udane małżeństwo? MOŻESZ takie mieć. Chcesz rozwalić małżeństwo? Również można to zrobić. Proponuję zawsze mówić we własnym imieniu. To że u sąsiada jest tak czy inaczej to jego sprawa. Razi mnie (może kogoś poza mną na tym forum też) że mężczyzn przedstawia się jako osoby jednak ale trochę ułomne w wielu wątkach. Rozmawiać z żoną albo nie umie albo nie chce albo nie potrafi. Podstawowych potrzeb żony zaspokoić nie potrafi bo nikt go nie nauczył. (Tu można zerknąć na tytuł wątku i sprawę Symfonii). W sumie to nie wie nawet po co brał ślub. Pewnie bo tak wypada. I tak mija dzień za dniem między pracą, tv, komputerem a piwkiem. Taka sielanka...
O potrzebie wygadania, to różnie może wyglądać w małżeństwie. Potrzebę taką może mieć mąż a żona nie i odwrotnie. Nie ma co u ogolniac bo to do niczego nie prowadzi. Na koniec. Nie pisałem nigdzie że zawsze rozumiem żonę, ale zawsze staram się zrozumieć. A to wymaga zaangażowania. Kto chce to podjąć niech podejmuje. Kto woli ciche dni będzie je miał. Pozdrawiam
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Wątek Karo17

Post autor: Pavel »

Do części pierwszej się nie odniosę, nie mam bowiem pojęcia o co Ci właściwie chodzi i do kogo kierujesz te pytania. Odniosę się tylko do tego:
karo17 pisze: 17 maja 2018, 17:43 Proponuję zawsze mówić we własnym imieniu. To że u sąsiada jest tak czy inaczej to jego sprawa.
Ja mam wrażenie graniczące z pewnością, że Twoja twórczość na forum to w dużej mierze jednak "opowieści o sąsiedzie". Warto, byś zastosował proponowane rozwiązania najpierw u siebie. Czyli zamiast teoretyzować, oceniać innych - dzielić się włąsnym doświadczeniem . Jeśli chodziło Ci w tym spojrzeniu o mnie, proponuję przyjrzeć się moim postom, czy rzeczywiście nie nawiązuję do siebie i włąsnych doświadczeń.
i tego:
karo17 pisze: 17 maja 2018, 17:43 Razi mnie (może kogoś poza mną na tym forum też) że mężczyzn przedstawia się jako osoby jednak ale trochę ułomne w wielu wątkach. Rozmawiać z żoną albo nie umie albo nie chce albo nie potrafi. Podstawowych potrzeb żony zaspokoić nie potrafi bo nikt go nie nauczył. (Tu można zerknąć na tytuł wątku i sprawę Symfonii). W sumie to nie wie nawet po co brał ślub. Pewnie bo tak wypada. I tak mija dzień za dniem między pracą, tv, komputerem a piwkiem. Taka sielanka...
To samo dotyczy kobiet karo17. Na takie forum trafiłeś :)
Gdybym przed i w trakcie małżeństwa był wystarczająco dojrzały i zachowywał się dojrzale, nie miałbym teraz przyjemności czytać Twoich postów.
To samo dotyczy mojej małżonki, aczkolwiek ona nie czyta za bardzo tego forum.
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
Wiedźmin

Re: Ja chcę odejść

Post autor: Wiedźmin »

karo17 pisze: 17 maja 2018, 17:24 Mirakulum [...] Również życzę Pogody Ducha
Lena50
[...] Zdaję sobie sprawę że takie stwierdzenia mogą być dla niektórych drażliwe (bo jak to tak żeby było dobrze w małżeństwie, małżeństwo to krzyż, itd.). [...] Czyżby Cię złościlo to że są mężowie którzy od początku dbają o swoje żony. [...] Twój post odbieram jako bicie piany.[...]. Wszystkiego dobrego życzę.
karo17 pisze: 17 maja 2018, 17:43 Pavel
[...] Każdy sam za siebie odpowiada. Chcesz mieć udane małżeństwo? MOŻESZ takie mieć. [...]. Rozmawiać z żoną albo nie umie albo nie chce albo nie potrafi.[...] . Kto woli ciche dni będzie je miał. Pozdrawiam
karo17 - kiedyś pewnie Twój post podniósłby mi ciśnienie.
Teraz patrzę jedynie trochę z ubolewaniem.

Piszesz do osób zwykle dużo od Ciebie starszych, bardziej doświadczonych i .... mądrzejszych.
Nieudolnie próbujesz radzić... zupełnie jakby przedszkolak próbował dawać rady profesorom...

Prawisz frazesy i banały tak gęsto i często, że współczuje moderatorom, że muszą to czytać.

Napisz w końcu cokolwiek, co nie będzie banałem typu "żonę należy traktować jak księżniczkę a nie służącą, a męża jak królewicza".

A te Twoje życzenia "pogody ducha" i "wszystkiego dobrego" brzmią tak nieszczerze, że aż ciężko się na to patrzy.
Awatar użytkownika
karo17
Posty: 266
Rejestracja: 02 maja 2018, 17:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Wątek Karo17

Post autor: karo17 »

Pavel
Teoretyzowanie można dostrzec ale w Twoich postach. Co zaobserwowales i wyczytales w książkach.
To co proponuje stosuje w małżeństwie od jego początku. Może dlatego nie układa się w nim źle...
Na naukę dojrzałości nigdy nie jest za późno Pavle. Oczywiście dla samego siebie, bo żona może nie mieć tyle cierpliwości na czekanie w nieskończoność.
Gdzież bym śmiał oceniać innych :) Wszystko co piszę piszę z własnego doświadczenia. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wątek Karo17

Post autor: Nirwanna »

Karo, sporo miotania się w Twoim sposobie pisania widzę.
Pavel pisał też na starym forum. Jest jego wątek, pokazujący niedojrzałość i wychodzenie z niej, i w efekcie wychodzenie z kryzysu oraz uratowanie małżeństwa.
Wystarczy poczytać.

Pisałeś, że w jakim celu jesteś na forum? Bo przeczytałam, to co napisałeś na początku, i w świetle Twoich obecnych postów, całkiem niespójne to jest. Jakie są Twoje intencje?
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
jacek-sychar

Re: Wątek Karo17: jak być dojrzałym mężem

Post autor: jacek-sychar »

Aleksander pisze: 17 maja 2018, 23:17 Piszesz do osób zwykle dużo od Ciebie starszych, bardziej doświadczonych i .... mądrzejszych.
Nieudolnie próbujesz radzić... zupełnie jakby przedszkolak próbował dawać rady profesorom...
Aleksandrze
Nie zgadzam się z Tobą.
Karo pisze jak człowiek, który w tym roku zrobił prawo jazdy, przejechał z 1000 km, ale już zdjął naklejkę zielonego liścia. Nie przeżył jeszcze zimy, nie wie, co to są poślizgi, nie wyskoczył mu nigdy ktoś na czołówkę, nie przeżył stłuczki ani wypadku (nieważne z czyjej winy).

Ja też kiedyś byłem takim kierowcą. Jak w 1977 roku zrobiłem prawo jazdy, to myślałem, że jestem mistrz kierownicy. Po kilku mrożących krew w żyłach zdarzeniach (kilku z własnej głupoty ale wielu z winy innych), nabrałem dużo dystansu. Po kilku stłuczkach i jednym wypadku (w większości z cudzej winy) jeżdżę jeszcze ostrożniej. Mogę wręcz powiedzieć, że jeżdżę z coraz większą bojaźnią. Bo coraz więcej na drogach jeździ osób, które dopiero co odkleiły sobie znaczek zielonego liścia, bo to obciach z takim jeździć.

I wszystko to można przełożyć prawie dosłownie na nasze życie małżeńskie. :?
boraq
Posty: 23
Rejestracja: 14 maja 2018, 8:27
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Wątek Karo17

Post autor: boraq »

A może Kari17 jakieś dobre rady dla kobiet? Duzo mówi się i pisze o niedojrzałości mężczyzn, kobiety również bywają niedojrzałe i to często. Mówisz o uczeniu się żony każdego dnia, o zaspokajaniu jej potrzeb itp. może więcej rad jak zaspokajać potrzeby mężów? Możesz spytac żony jakby co. Seks i jedzenie to wszytko? Naprawdę? U mnie w domu ja czesciej gotuje, po sobie sprzatam, piorę i prasuje, robię zakupy, zajmuje się dziećmi. A w sypialni bez fajerwerków. I wiecznie ze wszystkiego niezadowolona żona, uważająca , ze ma najgorszego męża na świecie. A może to mnie się powinna skończyć cierpliwość? Pozdrawiam
krople rosy

Re: Wątek Karo17: jak być dojrzałym mężem

Post autor: krople rosy »

karo17 pisze: 17 maja 2018, 23:31 Wszystko co piszę piszę z własnego doświadczenia.
Każdy tu pisze z własnego doświadczenia. Często po walkach w pracy nad sobą i nad związkiem. Warto najpierw zapoznać się z wątkami użytkowników, których komentujesz, pouczasz i tworzysz własne teorie na ich temat zanim coś napiszesz w ich temacie.
Większość z piszących tutaj pewnie również nie miała problemów po roku zawarcia związku małżeńskiego. Czas ma to do siebie ,że płynie, i przynosi kolejne odkrycia, doświadczenia, problemy, wątpliwości, zadania. I sztuką jest po tych wszystkich burzach a także w ich trakcie nie poddać się i mieć przed oczyma wyznaczony kierunek.

I zgadzam się z Aleksandrem: piszesz do ludzi doświadczonych przez życie. Czasem przeczołganych z racji różnych okoliczności.
Spróbuj patrzeć sercem , z pokorą zamiast z góry....z wyższością...bo taka postawa w Twoim przypadku jest według mnie nieuzasadniona.
Może też warto nastawić się na to, że z wielu przykładów tutaj opisywanych weźmiesz coś dla siebie jako uczeń....zamiast stawiać się samemu w roli mistrza.
Bo o ile Twoje wpisy mogą mieć wiele z prawdy i mogą nieść potencjał to Twoja postawa może odpychać i uniemożliwiać niektórym przyjęcie tego, co piszesz.
nałóg
Posty: 3318
Rejestracja: 30 sty 2017, 10:30
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Wątek Karo17: jak być dojrzałym mężem

Post autor: nałóg »

Czytam posty Karo i czasami uśmiecham się . ......postawa godna neofity lub jak pisze Jacek młodego kierowcy. Fajnie ,że młody zapewne człowiek ma tak dużą świadomość lub wiarę we własne możliwości i dojrzałość.....że wie jak dbać o relacje w swoim małżeństwie . Nie bardzo mam zgodę na jego krytykowanie i negowanie jego wypowiedzi i postaw. Pamiętam jak kiedyś byliśmy ze współmałżonką na "Weekendzie małżeńskim" moje zdziwienie i zaciekawienie wzbudziło dwoje młodych współmałżonków nie mających jeszcze nawet 1 roku stażu. Zapytałem ich o to i dowiedziałem się , że zaczynali mieć trudności w dialogu i porozumieniu i postanowili cos z tym zrobić. Pełen szacun dla takiej dojrzałości. Karo może mieć podobnie.
Co do doświadczenia........ w ogromnej większości piszący tu mają za sobą przykre doświadczenia i są/byli w ostrym kryzysie. Doświadczenie nie musi w 100% łączyć się z mądrością.
Mądrzy ludzie uczą się na własnych błędach.........geniusze na cudzych.....a nieroztropni(aby nie nazywać -głupi) tkwią głupocie i obwiniają innych za swój ból nic nie robiąc poza narzekaniem .
Karo...... pamiętaj co piszesz tu do innych o relacjach , o dialogu , o dbaniu o swój związek, o rozumieniu współmałżonki żebyś w momencie kryzysu( a ten jest nieuchronny) potrafił odpowiednio na niego reagować.
Ja twierdzę , że małżeństwo to permanentny kryzys tylko o różnym natężeniu i amplitudzie........ od pełnego zrozumienia i akceptacji do odrzucenia, żalu i pretensji. Najgorzej gdy ta negatywna amplituda nałoży się u obu współmałżonków. Wtedy kryzys przechodzi w ostre stadium. Karo......a tak ciut pokory to Ci nie zaszkodzi. PD
ODPOWIEDZ