TRIDUUM PASCHALNE

Jak Pan Jezus uzdrawia? Twoje refleksje nad Słowem Bożym...

Moderator: Moderatorzy

zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: zenia1780 » 13 kwie 2017, 8:29

WIELKI CZWARTEK

WPROWADZENIE DO LITURGII WIECZERZY PAŃSKIEJ:

https://www.youtube.com/watch?v=pE202fY ... gIY8lGMf52


KAZANIE NA WIELKI CZWARTEK:

https://www.youtube.com/watch?v=zWGg6sa ... 52&index=3
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)

enbe
Posty: 126
Rejestracja: 30 sty 2017, 21:27
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: enbe » 13 kwie 2017, 22:39

Czy i w tym roku Pan Zmartwychwstanie? Ale tak na serio pytam… Czy naprawdę te dni nadchodzącego Triduum zmienią nasz świat? Czy pozwolą nam wyrwać się z naszych utartych przyzwyczajeń, schematów działania i okowów znieczulenia? Czy wyostrzą wzrok i pomogą dostrzec wokół siebie nie tylko rażące krzywdy, ból i cierpienie, ale przede wszystkim gigantyczne pokłady hojności, współczucia i bezinteresownej pomocy, które dzień w dzień przetaczają się przez świat? Czy uwrażliwią nas na potrzeby drugiego człowieka i dodadzą sił i determinacji, by wyjść z wygodnego świata i odwiedzić więzienia, otworzyć domy dla uchodźców, nakarmić głodnych uwagi, miłości i bliskości? Czy pomogą uwierzyć, że Bóg, który dopuszcza cierpienie, jest Bogiem nieogarniętego Miłosierdzia, Czułości i Bezgranicznego Dobra? Czy uwolnią nas ze sceptycyzmu, malkontenctwa i duchowego wygodnictwa?
Odpowiedź, jak to u tego naszego Ojca bywa, pewnie znowu sprowadza się do naszej wolności. Do tego najtrudniejszego z darów. I brzmi: TAK, ale to od naszej osobistej decyzji zależy, w jaki sposób te dni zaowocują. Jeśli damy Mu szansę – przemówić Słowem, symbolem, ciszą albo przez drugiego człowieka – to w Niedzielny Poranek nasze życie nie będzie takie samo. Ale … do tego trzeba naszego pragnienia, naszej zgody, naszego działania – czy to modlitwy, czy to adoracji, czy to gniewu, czy to zdrady. Czegokolwiek, byleby tylko zobaczył, że nie jest nam obojętny.
Tego właśnie bardzo mocno doświadczyłam w tegorocznym Wielkim Poście. Przeszłam przez niego z trudem, a każdy dzień przynosił mi więcej pytań i wątpliwości niż odpowiedzi. I choć nadal nie rozumiem okrucieństwa drogi krzyżowej ani sensu tak krwawej Ofiary Syna, to zaczynam dzisiejsze święta z wielkim pokojem. Co traktuję jak łaskę. Ten pokój wypływa ze świadomości, że Bóg jest większy niż moje rozumienie, a Jego Miłość wymyka się moim kategoriom rozumowym. Ona nie ma czasu, miejsca, warunku. Ona po prostu trwa. Bo jego Miłość to Życie. Życie, które nie ma końca, które samo w sobie jest tajemnicą, które jest bogactwem odcieni i smaków, które każdego dnia jest szansą i darem.
Zatem życzę Wam i sobie, byśmy dobrze wykorzystali nadchodzące dni. Byśmy ich nie przebiegli, nie przejedli i nie rozmienili na leniwe wieczory, przepaplane godziny i przejedzone brzuchy. Byśmy, akceptując, że w Triduum każdy dzień ma znaczenie, przeżyli je na miarę naszych możliwości. Niech Wielki Czwartek przypomina nam, że jedynym sensownym modelem przywództwa i relacji międzyludzkich jest służba. W Wielki Piątek nie odwracajmy głowy od Męki i bestialstwa. Niech droga krzyżowa pomoże nam otrząsnąć się z naszej znieczulicy i uwrażliwi nasze sumienia na krzywdę tych, którzy dziś są bezbronni wobec zła. Niech cisza Wielkiej Soboty wyostrzy nasze zmysły, byśmy potrafili niczym zające – pierwsi dostrzec, gdzie rodzi się Dobro, Nadzieja i Pokój. A światło Poranka po Wielkiej Nocy niech rozjaśni nasze mroki, byśmy naprawdę, z wiarą, która niekoniecznie musi wszystko rozumieć, ale po prostu stara się usilnie z synowską pokorą przyjąć i z ufnością zaakceptować Tego, który jest większy – nieśli Dobrą Nowinę światu. Niech ona wypełni nasze niedostatki, niech jaśnieje na twarzach, wybrzmiewa w słowach i rozsiewa wirus Ewangelicznej Miłości wszędzie tam, gdzie żyjemy. Dzięki temu z całą pewnością będzie piękniej, mądrzej, radośniej, spokojniej i sensowniej.
A więc – błogosławionego czasu!

zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: zenia1780 » 14 kwie 2017, 8:32

Dziękuje enbe
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)

zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: zenia1780 » 14 kwie 2017, 8:36

WIELKI PIĄTEK

WPROWADZENIE DO LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ

https://www.youtube.com/watch?v=v-vAy3e ... gIY8lGMf52

KAZANIE NA WIELKI PIĄTEK

https://www.youtube.com/watch?v=jKe8JgC ... gIY8lGMf52
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)

zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: zenia1780 » 28 mar 2018, 7:40

Ponieważ już jutro wchodzimy w Triduum Paschalne, dlatego gorąco polecam powyższe konferencje
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)

zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: zenia1780 » 28 mar 2018, 7:44

Widzę, że zabrakło jeszcze tych konferencji :shock:

Wprowadzenie do Liturgii Wigilii Paschalnej

https://www.youtube.com/watch?v=qwws7OI ... gIY8lGMf52

Kazanie na Wigilię Paschalną

https://www.youtube.com/watch?v=8sqxhv8 ... gIY8lGMf52
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Monti » 01 kwie 2021, 17:31

Polecam jako wprowadzenie do dzisiejszej Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej konferencję Kaznodziei Domu Papieskiego:
https://www.youtube.com/watch?app=deskt ... Oij-ORQOkg
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Monti » 02 kwie 2021, 12:36

Dziś chodzi za mną tylko jedno zdanie, ale bardzo wymowne z przemówienia Franciszka do duchowieństwa koptyjskokatolickiego z 29 kwietnia 2017 r.: "Kto ucieka od krzyża, ten ucieka od zmartwychwstania!".
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Monti » 03 kwie 2021, 7:33

Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę

Zstąpienie Pana do Otchłani

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.
Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę.
Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; aby wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i synem Ewy.
Przyszedł więc do nich Pan, trzymając w ręku zwycięski oręż krzyża. Ujrzawszy Go praojciec Adam, pełen zdumienia, uderzył się w piersi i zawołał do wszystkich: "Pan mój z nami wszystkimi!" I odrzekł Chrystus Adamowi: "I z duchem twoim!" A pochwyciwszy go za rękę, podniósł go mówiąc: "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.
Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie!
Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. Powstań ty, który jesteś dziełem rąk moich. Powstań ty, który jesteś moim obrazem uczynionym na moje podobieństwo. Powstań, wyjdźmy stąd! Ty bowiem jesteś we Mnie, a Ja w tobie, jako jedna i niepodzielna osoba.
Dla ciebie Ja, twój Bóg, stałem się twoim synem. Dla ciebie Ja, Pan, przybrałem postać sługi. Dla ciebie Ja, który jestem ponad niebiosami, przyszedłem na ziemię i zstąpiłem w jej głębiny. Dla ciebie, człowieka, stałem się jako człowiek bezsilny, lecz wolny pośród umarłych. Dla ciebie, który porzuciłeś ogród rajski, Ja w ogrodzie oliwnym zostałem wydany Żydom i ukrzyżowany w ogrodzie.
Przypatrz się mojej twarzy dla ciebie oplutej, bym mógł ci przywrócić ducha, którego niegdyś tchnąłem w ciebie. Zobacz na moim obliczu ślady uderzeń, które zniosłem, aby na twoim zeszpeconym obliczu przywrócić mój obraz.
Spójrz na moje plecy przeorane razami, które wycierpiałem, aby z twoich ramion zdjąć ciężar grzechów przytłaczających ciebie. Obejrzyj moje ręce tak mocno przybite do drzewa za ciebie, który niegdyś przewrotnie wyciągnąłeś swą rękę do drzewa.
Snem śmierci zasnąłem na krzyżu i włócznia przebiła mój bok za ciebie, który usnąłeś w raju i z twojego boku wydałeś Ewę, a ta moja rana uzdrowiła twoje zranienie. Sen mej śmierci wywiedzie cię ze snu Otchłani. Cios zadany Mi włócznią złamał włócznię skierowaną przeciw tobie.
Powstań, pójdźmy stąd! Niegdyś szatan wywiódł cię z rajskiej ziemi, Ja zaś wprowadzę ciebie już nie do raju, lecz na tron niebiański. Zakazano ci dostępu do drzewa będącego obrazem życia, ale Ja, który jestem życiem, oddaję się tobie. Przykazałem aniołom, aby cię strzegli tak, jak słudzy, teraz zaś sprawię, że będą ci oddawać cześć taką, jaka należy się Bogu.
Gotowy już jest niebiański tron, w pogotowiu czekają słudzy, już wzniesiono salę godową, jedzenie zastawione, przyozdobione wieczne mieszkanie, skarby dóbr wiekuistych są otwarte, a królestwo niebieskie, przygotowane od założenia świata, już otwarte".
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Nirwanna » 03 kwie 2021, 9:34

Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości