Uwaga Tarnów

Moderator: Moderatorzy

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 16 maja 2021, 18:26

Ojca Leona myśli na dobry dzień
OTO WIELKA
TAJEMNICA WIARY
Stoimy przed tajemnicą WNIEBOWSTĄPIENIA Pana Jezusa. Święto od parunastu lat przeniesione na niedzielę, by ułatwić wszystkim wierzącym uczestnictwo w tej tajemnicy poprzez udział we Mszy św. Tajemnica… bo jakie znamy obrazy WNIEBOWSTĄPIENIA. Wzgórze, to Góra Oliwna. Apostołowie wpatrzeni modlitewnie w górę gdzie widać jeszcze stopy Jezusa i dół Jego szaty. W takim razie niebo jest nad nami. Lecz w Australii niebo jest też u góry. To znaczy jak? Czy jest na około ziemi? A przecież jesteśmy cząstką niezmierzonego wszechświata. Oto wielka tajemnica wiary. Jak to jest naprawdę, przekonamy się po śmierci. Tu na ziemi, wierzymy słowom Jezusa i apostołów, zapisanym w Piśmie świętym, nadprzyrodzoną cnotę wiary otrzymaliśmy już w przy chrzcie świętym. Teraz mamy ją podtrzymywać i rozwijać, ufając Bogu i jego świadkom, którzy mówią, że nie opowiadają zmyślonych baśni, ale są świadkami tego, w czym uczestniczyli przebywając z Chrystusem. Powtarzajmy więc często akt wiary: Wierzę w Ciebie Boże żywy, w Trójcy jedyny prawdziwy, wierzę w coś objawił Boże, twe słowo mylić nie może.
Bądzmy razem.

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 18 maja 2021, 20:27

Ojca Leona myśli na dobry dzień
SAMA MODLITWA
TO ZA MAŁO, SAMA
PRACA ZA MAŁO

Kiedy mówię o benedyktynizmie gdziekolwiek, to łączę dwie rzeczy: modlitwę i pracę. „Ora et labora” – to połączenie jest hasłem benedyktyńskim nie zapisanym w Regule, ale z Reguły wypływającym. Łączę jeszcze to, co jest bardzo ważne – Honorare omnes homines:
Szanować wszystkich ludzi (RegBen 4,8).
Sama modlitwa to za mało, sama praca za mało – modlitwa i praca, a to znaczy „szanować wszystkich”. Reguła wszędzie to pokazuje, bo obok przepisów pełnych surowości ze względu na zło grzechu i na dobro wspólnoty jest wiele miejsca na wyrozumiałość. W każdym jest Jezus Chrystus – obowiązuje nas poszanowanie każdego człowieka.
Wiemy, że tu rodzi się problem, bo teoretycznie wiemy doskonale, ale wciąż spotykamy nowych ludzi, zmieniamy się, inni też i każdego traktuję inaczej.
Każdy w jakiś inny sposób odbiera nas i my w inny sposób odbieramy drugiego człowieka. Zacząłbym od poszanowania człowieka cierpiącego, od wpatrywania się w cierpiące Oblicze Chrystusa w człowieku. Bóg Ojciec posłał na świat Chrystusa, posłał Go nie tylko wspaniałego, nie tylko na osiołku, nie tylko czyniącego cuda, zmartwychwstałego...
Badzmy razem

Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1353
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: Balba » 19 maja 2021, 14:29

Piękne myśli, dziękuję.

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 22 maja 2021, 20:51

Ojca Leona myśli na dobry dzień
PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY!
Kiedy chodziłem po kolędzie, rodzice pokazywali mi często, czego się ich małe dzieci nauczyły. Dzieci potrafiły pięknie odpowiadać:

– Kto cię stworzył?
– Bóg Ojciec.
– Kto odkupił?
– Syn Boży.
– Kto uświęcił?
– Duch Święty.
Właśnie, Duch Święty. Zielone Świątki to właściwie Zesłanie Ducha Świętego na Najświętszą Maryję Pannę i Apostołów zgromadzonych w wieczerniku. A w tym właśnie dniu zdobiono domy i obejścia zielonymi gałązkami (kto pamięta tatarak?), ciesząc się piękną wiosną, która powoli przechodziła w lato, niosące zapowiedź obfitych plonów. Pola, ogrody i sady to wszystko dary Boże, które, dzięki pracy rąk ludzkich, są niezbędne dla naszego życia. Ale życie człowieka wierzącego jest ubogacone przez Stwórcę jeszcze innymi darami. Darami Ducha Świętego, którymi są:
1. Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością.
2. Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary.
3. Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje.
4. Dar Męstwa – by bronić wartości.
5. Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie.
6. Dar Bojaźni Bożej – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.
7. Dar Pobożności – by być ufnym względem miłującego Boga...
Sam Duch Święty jest zresztą darem, który pomaga człowiekowi być w pełni człowiekiem. Słowa „święty”, „uświęcenie” – często nas przerażają lub onieśmielają. Żeby je przybliżyć, powiedzmy zwyczajnie „dobry”. Kiedy chcemy ocenić ludzi, z którymi się spotykamy, mówimy często: „to jest dobry człowiek, dobry ojciec, dobra matka, dobrzy rodzice, dobre dzieci, dobry nauczyciel, dobry szef” i tak dalej. Dobry, to znaczy taki, który czyni dobro. A święty? Ten, który czyni dobro z miłości dla Boga i bliźniego, choćby go to bardzo wiele kosztowało. Może nawet życie.

Jakie więc powinny być owoce dzisiejszego święta? Każdego dnia przynajmniej jeden dobry uczynek z prawdziwej miłości.
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 25 maja 2021, 16:55

SPOTKANIE 28.05.2021
Kochani !
Zapraszamy na kolejne spotkanie naszej wspólnoty w piątek tj. 28.05.2021. które rozpoczniemy o godz.19.
Dla nowych osób link do spotkania będzie udostępniony po wcześniejszym kontakcie na numer telefonu SOS - 574 198 080

18.50 -19.00 – pomoc techniczna
” Myślenie ,że życie powinno być wolne od porażek, jest przejawem pychy „
Do usłyszenia
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 31 maja 2021, 19:05

Serdecznie zapraszamy do udziału w Nabożeństwie Fatimskim w sobotę 05.06.2021, które odbędzie się w kościele p.w. Chrystusa Króla w Łękach Górnych. Mszy Świętej będzie przewodniczył i kazanie wygłosi opiekun naszego ogniska ks. Michał Wójcik. Następnie odbędzie się procesja, podczas której nasza wspólnota poprowadzi różaniec.
Zachęcamy do składania intencji, za które będzie odprawiana Msza święta.
Do zobaczenia
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 02 cze 2021, 16:12

Leon Knabit OSB
@leon_knabit

Może by ktoś był na tyle cierpliwy i zapisał sobie choć jeden dzień dokładnie, ile czasu na co poszło. Ale zaraz! A ile czasu poszło dla Pana Boga, który mi czas dał, do którego czas należy i który może mi go zabrać w najbardziej nieoczekiwanej chwili?
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 03 cze 2021, 20:06

Ojca Leona myśli na dobry dzień

TRWAJMY MOCNI W WIERZE!
Po co ludzie wychodzą na ulicę?
By wyrazić radość, bo przejeżdża papież.
By domagać się wolności i sprawiedliwości dla siebie lub dla innych.
By dojść do pracy, do szkoły, na mecz, po którym nierzadko robi się awanturę.
By pójść do kościoła.

A my w święto Bożego Ciała wychodzimy, by towarzyszyć Chrystusowi, który tego dnia Sam wychodzi na ulice miast i wiosek w Eucharystii. To jest próba naszej wiary. Oto człowiek-kapłan niesie złocistą monstrancję, coś jakby małe promieniste słońce, w którego centrum jest okrągły kawałek opłatka – Chleb Eucharystyczny. Towarzyszą mu chorągwie, feretrony, dzieci, młodzież, większa niż zwykle rzesza dorosłych, duchownych i świeckich.
Trwajcie mocni w wierze!
A co jest wyrazem tej naszej wiary? Przyozdobienie domów religijnymi symbolami i obrazami? Chętny śpiew i modlitwa? Uklęknięcie na oba kolana? (a może tylko przykucnięcie?) Przez uczestnictwo w Eucharystii stajemy się naprawdę KREWNYMI Chrystusa. Przypomniał to Benedykt XVI.
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 07 cze 2021, 16:49

Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej

Drogie Małżeństwa, Drogie Rodziny,
serdecznie zapraszamy Was na przeżywanie – jak co roku w trzecią niedzielę czerwca – Diecezjalnego Święta Rodziny. Jest to od lat szczególny dzień radości i wdzięczności Bogu za wspólnotę małżeńską i rodzinną, która swoim życiem pragnie głosić Ewangelię rodziny. W tym dniu, każda rodzina i parafia naszej diecezji jest zaproszona, aby ten czas uczynić szczególną chwilą ukazującą piękno tej wspólnoty miłości. 20 czerwca centralne obchody Diecezjalnego Święta Rodziny zgromadzą nas ponownie w Starym Sączu. O godz. 11.00 na Ołtarzu Papieskim rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji Biskupa Andrzeja Jeża. Będzie ona transmitowana przez nasze diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Podczas Mszy św. odbędzie się obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zachęcamy do włączenia się w ten ceremoniał na miejscu w Starym Sączu, poprzez transmisję radiową, w swojej parafii lub indywidualnie we własnym małżeństwie, korzystając z odpowiedniego obrzędu.
Czas pandemii tak bardzo ukazał nam potrzebę normalnych spotkań, budowania więzi, bycia częścią wspólnoty - realnie, a nie tylko wirtualnie. Serdecznie zapraszamy więc całymi rodzinami do Starego Sącza. „Najstarsi górale” mówią, że będzie piękna pogoda. Po Mszy św. można zakupić posiłek w Domu Rekolekcyjnym Opoka. Obszerny, zielony i bezpieczny plac przy Ołtarzu Papieskim daje możliwość miłego spędzenia niedzielnego popołudnia, pielgrzymkowo i rekreacyjnie. Warto wziąć ze sobą koc, by móc wygodnie piknikować. Piękno samego Starego Sącza i okolic daje ponadto okazję, aby także poznać bliżej to miejsce i wracać do niego podczas wakacyjnych rodzinnych podróży.
Serdecznie zapraszamy
Ks. Piotr Cebula
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 14 cze 2021, 7:26

Leon Knabit OSB
@leon_knabit
Niestrudzenie rzucasz, JEZU, ziarno Twego słowa na twardą opokę mojego serca. A ja tak często przejmuję się słowami nie Twoimi. Ty szukasz mnie wytrwale i cierpliwie. Naucz mnie, Panie, szukać Cię wytrwale i cierpliwie, choćby się to wydawało na próżno.
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 19 cze 2021, 19:23

Ojca Leona myśli na dobry dzień

NA JAKIEJ PODSTAWIE
OSĄDZAMY CZŁOWIEKA...

Chcemy się dzisiaj zastanowić, jak używamy mowy – tego wspaniałego daru, który człowiek otrzymał od Boga. Chyba najczęściej mówimy o tym, co nas otacza. Że pogoda jest piękna lub brzydka, że osiedle jest zadbane lub zaniedbane, że książka jest ciekawa lub nudna, a jedzenie smaczne lub niedobre. Oczywiście patrzymy też i na ludzi. Sąsiedzi są mili lub nieznośni. Szef w pracy inteligentny lub prostak. Aktor – piękny lub brzydki. Człowiek, jeden z wielu spotykanych, zły lub dobry. Jak często słyszy się „zły człowiek”…
Tu uwaga! Na jakiej podstawie osądzamy człowieka, że jest zły lub dobry? Czasem jest to sąd uprzedzający. Coś mi się w tym człowieku nie podoba, coś złego powiedział czy zrobił i już – jestem do niego źle nastawiony, czuję w sercu niechęć i obgaduję go, gdzie się da. Ale często ten mój sąd jest błędny, bo ja nie wiem, co w tym człowieku siedzi, dlaczego jest taki, a nie inny. O tym wie tylko Pan Bóg. Jezus wiedział, co kryje się w człowieku – mówi Ewangelia. Pochopne sądy mogą wyrządzić wielką krzywdę, także temu, który je wydaje. Owszem, zły czyn zawsze nazwę złym czynem, ale umiem odróżnić czyn od osoby. Nie zapominajmy słów Pisma: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Warto też pamiętać, że i mnie ludzie osądzają. Bezwzględnie i jakże często krzywdząco.
Na szczęście sądzi też i Bóg. Wszystkowiedzący i sprawiedliwy. Kochający mnie tak, że Syna swego zesłał, bym nie zginął, ale miał życie wieczne.
Czy jestem gotów na sąd Boski, gdyby on nastąpił niespodziewanie, dzisiaj lub jutro? Bądźmy więc bardziej krytyczni w stosunku do siebie samych, osądzajmy swoje postępowanie tak, by Bogu w chwili spotkania nie pozostało nic innego, jak powiedzieć: Wejdź do królestwa Pana Twego!
Bądzmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 24 cze 2021, 18:42

Drodzy Członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR,
z głębi serca pragnę podziękować za misyjny dar Ołtarza do parafii na Kubie, gdzie pracuje nasz tarnowski kapłan ks. Dariusz Pawłowski. Zamierzeniem tej inicjatywy, było rozwijanie wrażliwości na wspólne działanie wszystkich wspólnot o charyzmacie małżeńskim i rodzinnym. W Roku św. Józefa i Roku św. Rodziny dodatkowo chcieliśmy ukazać, że każde małżeństwo i rodzina chrześcijańska powinna być misyjna, czyli wychodzić do świata z Ewangelią rodziny. Dlatego zrodziła się inicjatywa przekazania obrazu św. Józefa do parafii misyjnej. Ważny był symbol, idea, wspólne działanie. Prośba o partycypowanie w kosztach zakupu obrazu miała na celu umożliwienie każdemu z Was uczestnictwa w tej inicjatywie chociażby przez dosłownie złotówkę. Wynik tej inicjatywny przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Złożyliście wspólne, z innymi Wspólnotami, kwotę 8.000 zł. Podjąłem więc decyzję, że koszty obrazu zostaną pokryte przez Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, zaś cała kwota przez Was zebrana zostanie przekazana na potrzeby parafii na Kubie. I tak się stało. Przekazaliśmy ks. Dariuszowi pieniądze i obraz św. Józefa, który jest kopią obrazu św. Józefa z kaplicy Domu Prowincjalnego Sióstr św. Józefa w Tarnowie. Ks. Dariusz, który obecnie przebywa na urlopie w Polsce, bardzo serdecznie Wam dziękuje. Obiecał, że kiedy już wróci na Kubę, przygotuje krótką relację z tego, na co te środki zostały przeznaczone w parafii oraz prześle oficjalne podziękowanie.
Korzystając z okazji bardzo dziękuję wielu z Was za obecność na Diecezjalnym Święcie Rodziny w Starym Sączu. Jest to zawsze nasze wspólne święto, wspólna modlitwa i dziękczynienie Bogu za kolejny rok życia i formacji. Serdecznie zapraszam już za rok 19 czerwca 2022r. na kolejne Diecezjalne Święto Rodziny. Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzach. Życzę wszystkim Wam pięknych wakacji przeżywanych w gronie najbliższej rodziny, wspólnoty formacyjnej na wakacyjnych oazach, oraz w swojej parafii, która zawsze powinna być „rodziną rodzin”.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Ks. Piotr Cebula
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin
Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 29 cze 2021, 18:14

Ojca Leona myśli na dobry dzień

Po pandemii?
ON CZEKA...

Słyszymy i czytamy, że „teraz po pandemii”… Nie byłbym takim optymistą, że jest już „po”. Owszem, spada znacząco liczba zakażeń i zgonów, ale nie znaczy to, że zniknął wirus, który lada moment może się znowu pojawić pod rozmaitymi postaciami. Przez ten rok oswoiliśmy się trochę z wyjątkową sytuacją, ale to nie zwania nas z czujności, także wtedy, gdy obostrzenia będą poluzowane, a może (przynajmniej na jakiś czas) zupełnie zniesione.
Nie chcę tu poruszać spraw politycznych i gospodarczych, ale skupię się na problemach rodzinnych. Dla niektórych rodzin był to czas bardzo trudny. Z rozmaitych powodów zmniejszyły się dochody, a wzrosły koszty utrzymania. Jeśli do tego doszły zastarzałe nieporozumienia rodzinne, trudności z dziećmi starszymi i młodszymi, nieprzyzwyczajonymi do takich warunków, to mamy obraz trudnego roku, którego skutki nie będą łatwe do usunięcia.
Ale nie wszędzie było tylko źle. Udało się utrzymać na poziomie sytuację materialną. Trudne warunki zmobilizowały do solidarności wszystkich członków rodziny. Wspierali się nawzajem, jak mogli, pomagali w trudnościach i wyszli z tego trudnego okresu jeszcze bardziej kochający się, przeświadczeni, że mogą na siebie liczyć w każdej trudnej sytuacji.
Warto pomyśleć, co zrobić, żeby ta druga sytuacja stała się powszechna. Można powiedzieć, że ten rok to była taka próba generalna przed kolejnymi trudnymi wydarzeniami, które mogą nas czekać. Mamy to szczęście, że kataklizmy omijały naszą parafię. Nie było ani huraganów niszczących domy, ani wielkich pożarów, ani powodzi. Może to wpływ gorącej modlitwy grup parafialnych, szczególnie Różańca i Apostolstwa Modlitwy. A może i mnichów, którzy lepsi czy gorsi, niezmordowanie gromadzą się codziennie parę razy na modlitwę za siebie, za Tyniec i za cały świat.
Nie możemy zagwarantować, że zawsze będziemy żyli w spokoju. Te upały też mogą przynieść jakieś niespodzianki. Trzeba więc nam się poczuwać do odpowiedzialności za siebie nawzajem w rodzinie i w sąsiedztwie. Niech nie będzie wokół nas ludzi opuszczonych, bez pomocy. I pamiętajmy, że możemy brać udział we Mszy św. nie tylko jako obowiązek, ale jako wspólne spotkanie wspólnoty wierzących z naszym PRZYJACIELEM, Jezusem. On czeka. Przyjdźcie do mnie wszyscy. Wszyscy.
Bądżmy razem

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 06 lip 2021, 19:56

Ojca Leona myśli na dobry dzień

MARZY MI SIĘ...
Marzy mi się, by w Polsce znalazło się wiele mądrych i mocnych ludzi, którzy potrafiliby obudzić w społeczeństwie skuteczną tęsknotę za jednością w myśleniu i działaniu.
Ksiądz Piotr Skarga, bezsprzecznie wielki Polak modlił się, byśmy służyli Ojczyźnie, „swoich pożytków zapomniawszy”. Warto by się szczerze zastanowić, które to „moje pożytki” akurat nie przynoszą dobra państwu i społeczeństwu i o nich właśnie zapomnieć dla dobra ogółu. Jeśli zaś zauważamy coś dobrego, uznajemy to i popieramy.
I analogia do piłki. Jeśli piłkarz dobrze gra, a jeszcze strzeli gola, nagradzamy go brawami, niezależnie od tego, jakiej to opcji politycznej jest zwolennikiem. Jeśli było by więcej dobrej woli i patriotyzmu, zauważyłoby się więcej „dobrych zagrań” w różnych dziedzinach. Przykład starszych pomoże młodym zauważyć te dobre zagrania i… możemy mieć nadzieję na nową Polskę i na dobrą zmianę, którą będą mogli uznać wszyscy Polacy
Bądzmy razem.

woj55
Posty: 158
Rejestracja: 13 lut 2017, 18:03
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uwaga Tarnów

Post autor: woj55 » 15 lip 2021, 7:01

Ojca Leona myśli na dobry dzień

MARZY MI SIĘ...

Marzy mi się, by w Polsce znalazło się wiele mądrych i mocnych ludzi, którzy potrafiliby obudzić w społeczeństwie skuteczną tęsknotę za jednością w myśleniu i działaniu.
Ksiądz Piotr Skarga, bezsprzecznie wielki Polak modlił się, byśmy służyli Ojczyźnie, „swoich pożytków zapomniawszy”. Warto by się szczerze zastanowić, które to „moje pożytki” akurat nie przynoszą dobra państwu i społeczeństwu i o nich właśnie zapomnieć dla dobra ogółu. Jeśli zaś zauważamy coś dobrego, uznajemy to i popieramy.
I analogia do piłki. Jeśli piłkarz dobrze gra, a jeszcze strzeli gola, nagradzamy go brawami, niezależnie od tego, jakiej to opcji politycznej jest zwolennikiem. Jeśli było by więcej dobrej woli i patriotyzmu, zauważyłoby się więcej „dobrych zagrań” w różnych dziedzinach. Przykład starszych pomoże młodym zauważyć te dobre zagrania i… możemy mieć nadzieję na nową Polskę i na dobrą zmianę, którą będą mogli uznać wszyscy Polacy.
Bądzmy razem

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości