UWAGA ŁUKÓW

Moderator: Moderatorzy

hubcia576
Jestem: po rozwodzie

Re: UWAGA ŁUKÓW

Post autor: hubcia576 » 29 lis 2020, 20:20

Zapraszamy na najbliższe spotkanie naszego ogniska, które odbędzie się w niedzielę 06.12.2020r

Tematem spotkania będzie "Czy chrześcijanin może być bogaty?", i będzie przedstawiony przez naszego opiekuna  ks. Kamila.

Będzie to spotkanie on-line i rozpocznie się o godz. 19-ej. Link do spotkania podamy w niedzielę rano. Trzeba mieć zainstalowaną aplikację Skype dla firm.

W razie potrzeby udzielimy pomocy, proszę o kontakt pod nr 508 276 326.

edi

Post autor: edi » 16 gru 2020, 11:28

Szczęść Boże!

W niedzielę 06.12.2020r odbyło się spotkanie on-line naszego ogniska, w którym wzięli udział: ks. Kamil, Emilia, Grażynka, Marta, Małgosia, Jurek i Krzysztof. Na początku pomodliliśmy się wspólnie i odczytana została treść naszego Charyzmatu, który można streścić w zdaniu:

Każde sakramentalne małżeństwo (nawet po rozwodzie i gdy współmałżonek jest w drugim związku) ma szanse się odrodzić, gdyż każdy sakramentalny małżonek ma szanse otworzyć się na łaskę nawrócenia i wypełnienia przysięgi małżeńskiej.

Krótko podzieliliśmy się tym co aktualnie przeżywamy i z ciekawością przeszliśmy do słuchania tematu, który poprowadził nasz opiekun ks. Kamil, a brzmiał on następująco:

"Czy chrześcijanin może być bogaty?"

Z przedstawionych treści zapamiętaliśmy następujące zdania:
  • Treści częściowo były wzięte z książki ks. Wojciecha Węgrzyniaka -Bogaty Katolik.
  • Bogactwo jest dobrem, które pochodzi od Boga.
  • Bóg uzdalnia człowieka do pracy i do tego aby czerpał z niej owoce, żeby rozwijał talenty, a nie je zakopywał. Człowiek jest stworzony do pomnażania dobra.
  • Bóg nie chce dla nas ubóstwa i biedy.
  • Każdy z nas ma obowiązki utrzymania siebie i rodziny w miarę własnych możliwości, z poszanowaniem godności każdego człowieka.
  • Tym co mamy, możemy się też dzielić z innymi.
  • Pieniądze mogą być dla człowieka zagrożeniem, jeśli będzie przywiązany za bardzo do ich gromadzenia i posiadania za wszelką cenę.
  • Pieniądze pomimo iż są dobre, mogą w człowieku obudzić skąpstwo i chciwość.
  • Warto część swojego bogactwa ofiarować na dobre cele (jałmużna, dziesięcina).
  • W Piśmie jest napisane (Pwt 8, 17-19) "17 Obyś nie powiedział w sercu: «To moja siła i moc moich rąk zdobyły mi to bogactwo». 18 Pamiętaj o Panu, Bogu twoim, bo On udziela ci siły do zdobycia bogactwa, aby wypełnić dzisiaj przymierze, jakie poprzysiągł twoim przodkom. 19 Lecz jeśli zapomnisz o Panu, Bogu twoim, i pójdziesz za bogami obcymi, aby im służyć i oddawać im pokłon, oznajmiam ci dzisiaj, że zginiesz na pewno."
  • Bogactwo nie jest złe, ale ważne jak nim rozporządzamy.
  • Ks Wojciech w ostatnim rozdziale książki "Bogaty katolik" - "Co mamy czynić?" napisał: Być wolnym od uzależnienia mamoną, dzielić się z innymi,pilnować, żeby dobrze zarządzać tym, co jest i żeby dzięki tym pieniądzom, które są mniejsze czy większe, stawać się lepszym, a nie małym człowiekiem".

W najbliższym czasie tj. w niedzielę 20.12.2020 spotkamy się w kościele Brata Alberta na Adoracji Najświętszego Sakramentu, po Mszy św. o godz. 18.00, na którą serdecznie zapraszamy

Kolejne spotkanie ogniska będzie 03.01.2021r i konferencję dla nas wygłosi Ks. Mateusz Czubak, kapelan w Zakładzie Karnym w Siedlcach.

Serdecznie zapraszamy!

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 02 sty 2021, 8:41

Szczęść Boże!
W związku z kwarantanną najbliższe spotkanie ogniska w niedzielę 03.01.2021 o godz. 19.00 odbędzie się on-line przez Skype dla firm. W sprawach technicznych dotyczących skype proszę o kontakt kom 508 276 326.

Ciekawy temat spotkania "Trudności na modlitwie" poprowadzi ks Kamil😇
Spotkanie z Ks Mateuszem Czubakiem będzie po kwarantannie.
Serdecznie zapraszamy🌟🎄🌟

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 05 sty 2021, 8:49

Szczęść Boże!

W pierwszą niedzielę miesiąca stycznia tj. 03.01.2021r odbyło się spotkanie on-line naszego ogniska, w którym brali udział: Emilia, Katarzyna, Małgorzata, Jerzy, Krzysztof i nasz opiekun ks. Kamil.

Rozpoczęliśmy modlitwą oraz odczytaniem Charyzmatu WTM SYCHAR, który streszcza się w zdaniu:

Każde sakramentalne małżeństwo (nawet po rozwodzie i gdy współmałżonek jest w drugim związku) ma szanse się odrodzić, gdyż każdy sakramentalny małżonek ma szansę otworzyć się na łaskę nawrócenia i wypełnienia przysięgi małżeńskiej.

Po krótkim przedstawieniu się przeszliśmy do wysłuchania tematu: "Trudności na modlitwie", przedstawionego przez naszego opiekuna ks. Kamila.

Zapamiętane przez nas treści:

W naszej wspólnocie modlitwa ma bardzo istotne znaczenie, bo aby wytrwać w wierności małżeńskiej potrzebna jest Boża łaska, po ludzku trudno wykonalne.

Pan Bóg prowadzi, a czasami niesie.

Rozleniwienie wprowadza niechęć do modlitwy i jej zaprzestanie.

Św. Ewagriusz z Pontu opisał trudność na modlitwie jako acedię tj. uśpienie duszy, znużenie, apatię, wyczerpanie. Pułapka polega na tym, że modlę się do momentu kiedy jestem zaspokojony emocjonalnie. Acedia wycofuje nas z postawy "być dla kogoś".

Niechęć na modlitwie może być głęboka, jeśli pożądamy i chcemy czegoś innego niż dobro.

Modlitwa jest dużym wyzwaniem dla sycharowicza kiedy natura gniecie, diabeł przedstawia pokusy, a inni ludzie podpowiadają drogę na skróty i układanie sobie życia od nowa.

Wg św. Ignacego z Layoli jeśli jestem kuszona/y żeby skrócić , zaprzestać, to trzeba modlitwę wydłużyć.

Warto ustalić sobie konkretną porę dnia, inną niż koniec dnia, kiedy jesteśmy już znużeni, to pomoże w skupieniu i wytrwaniu na modlitwie.

Modlitwy nie można traktować jako kupczenia Bogiem, handlu, wymiany.

Jeśli modlę się żeby było mi przyjemnie, to myślę egoistycznie.

Modlitwę trzeba rozsądnie godzić z obowiązkami i powołaniem.

Jeśli postanowienia praktykowania modlitwy nie wychodzą, to trzeba zaczynać małymi krokami, a Pan Bóg będzie wchodził w moje życie z łaską.

Ks. Kami zachęcił do szczerości przed Bogiem, do konkretnego przedstawiania Bogu spraw i zdarzeń.

Kolejną przeszkodą na modlitwie jest faryzeizm, czyli postawa, że jestem lepszy od innych, bo się staram, tyle robię, a może w tym być odmowa miłości innym.

Modlitwa leczy człowieka i przysposabia do przebaczenia, do porzucenia nienawiści, doprowadza do postawy żeby kochać "pomimo".

Koncentrowanie się w modlitwie wyłącznie na emocjach i szukanie w niej przyjemności jest pułapką, może prowadzić do rozmija się z łaską przyjęcia trudności życia, do przyjęcia Krzyża.

Nie rezygnujmy z modlitwy jak jest nam ciężko, bo wtedy Pan Bóg może dokonywać w naszym życiu i życiu innych wielkich rzeczy.

Modlitwa stawia tamę złu i możemy nią chronić rodzinę, dzieci, bliskich.

Czasem w człowieku pojawia się lęk przed prawdą. Ważne jest aby pozwolić Bogu odkrywać prawdę o samym sobie.

Wg św.Tomasza z Akwinu: łaska buduje na naturze (łac. gratia supponit naturam)

Bóg na modlitwie pokaże prawdę o mnie.

Czasem w rozwoju człowieka potrzebne jest włączenie terapii i warto połączyć Bożą interwencję z pomocą ludzi.

Paradoksalnie, bycie w trudnościach małżeńskich może zbliżyć człowieka do relacji z Bogiem. Bywa, że wtedy uczymy się wytrwałej modlitwy i przebywania sam na sam z Bogiem.

Bądźmy apostołami, wstawiennikami za innych.

Kogo chcę obmodlić w tym roku?

Polecane lektury:

"Modlitwa serca. Głębia spotkania z Bogiem" ks. Krzysztof Kralka

"Rozwój Jak współpracować z łaską" Monika i Marcin Gajdowie

Spotkanie zakończyliśmy Modlitwą o uzdrowienie małżeństwa i błogosławieństwem udzielonym przez ks. Kamila.

Zapraszamy adorację Najświętszego Sakramentu w trzecią niedzielę stycznia 17.01.2021 po mszy św. wieczorowej w kościele Brata Alberta oraz na kolejne spotkanie ogniska 07.02.2021 (szczegóły podamy po wyjaśnieniu jaki będzie stan ograniczeń pandemicznych).

Bóg zapłać ks Kamilowi za prowadzenie tematu i wszystkim za spotkanie.

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 16 sty 2021, 19:01

Zmiana terminu Adoracji Najświętszego Sakramentu.

W kościele Brata Alberta spotkamy się po mszy świętej wieczorowej w niedzielę 24.01.2021r

17.01.2021r - nie będzie wspólnej modlitwy.

Z Panem Bogiem

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 23 sty 2021, 15:01

Zmiana terminu Adoracji Najświętszego Sakramentu.

24.01.2021r - nie będzie wspólnej modlitwy i adoracji.

Podamy informację jeśli będzie możliwy nowy termin.

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 03 lut 2021, 15:14

Szczęść Boże!

Uwaga – zmiana planów – nie będzie spotkania on-line w pierwszą niedzielę lutego br, ponieważ:

Najbliższe spotkanie naszego ogniska odbędzie się 14.02.2021r. „na żywo” w kościele Brata Alberta w Łukowie w godz. 15.00 -17.00

Konferencję wygłosi dla nas ks. dr Mateusz Czubak, który jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego Dieceji Siedleckiej. Pięcioletnie studia doktoranckie podjął na Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Tytuł licencjacki zdobył na podstawie pracy „L’uomo come il peccatore redento nell’insegnamento del vescovo di Siedlce Zbigniew Kiernikowski” (tłum. Człowiek jako odkupiony grzesznik w nauczaniu biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego”). Rozprawę pt. „Ecclesia paschalis. Per un’ecclesiologia pasquale alla luce del Vaticano II” (Kościół Paschalny. Eklezjologia paschalna w świetle Soboru Watykańskiego II) obronił w Zakładzie Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publiczna obrona tej pracy miała miejsce 14 kwietnia 2011 r.

Ks. Mateusz pracował w Kurii Diecezjalnej na stanowisku kierownika ds. mediów. Później był wicedyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej Siedleckiej oraz Sekretarzem II Synodu Diecezji Siedleckiej. Jest kapelanem kościoła rzymskokatolickiego w Zakładzie Karnym w Siedlcach oraz wykładowcą w seminarium.

Serdecznie zapraszamy!

hubcia576

Post autor: hubcia576 » 04 mar 2021, 7:25

Szczęść Boże!

Zapraszamy na spotkanie ogniska w przyszłą niedzielę tj. 7.03.2021 po Mszy św wieczorowej, która jest o godz. 18.00 w kościele Brata Alberta.
Wstępnie umawiamy się na salce, chcielibyśmy żeby było na żywo z zachowaniem rygorów odległości i maseczek.

Temat, który podejmiemy to:

Spotkać siebie we wspólnocie, czyli o sztuce wychodzenia z siebie?

Wg  nagrań konferencji o. Tadeusza Kotlewskiego SJ "Akceptacja siebie, od lęku do miłości."

ODPOWIEDZ