JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Moderator: Moderatorzy

helenast
Posty: 2965
Rejestracja: 30 sty 2017, 11:36
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: helenast »

EL. pisze: 16 paź 2018, 21:33 No to Wam zazdrościmy.....bo my czekamy na swoją kolej !

Jak było ? mak wykłady ks. Dziewieckiego ?? El.
A może nie ujawniajmy szczegółów ... Przeżyjmy to po swojemu ...
Filemon
Posty: 120
Rejestracja: 12 kwie 2017, 18:48
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: Filemon »

Dla mnie te rekolekcje były bardzo syntetyzujące w zakresie myśli ks. Marka Dziewieckiego na temat małżeństwa i rodziny. Od początku bowiem mojej obecności w Sycharze ks. Marek jest dla mnie autorem z grupy pierwszego wyboru. Ale usłyszałem też i rzeczy nowe.

Polecam szczególnie uwadze wykładnię obrony w procesach rozwodowych, gdy sąd staje po stronie małżonka wnoszącego o rozwód, a więc zrywającego umowę małżeńską, czyli strony łamiącej prawo. Cóż sądzić o sądzie, który sam łamie prawo ? Ks. Marek proponuje nawet osobistą pomoc w nagłośnieniu takich wspaniałych sędziów w mediach, bo dziś mamy dobry klimat, by od sądów wymagać respektowania prawa, a nieetyczne zachowania kierować w formie skarg do izb dyscyplinarnych.

Mam ponadto zaskakującą dla mnie obserwację. Już podczas mszy piątkowej otwierającej rekolekcje, jak i sobotniej, niemal wszyscy przystąpili do Komunii św. Gdy ks. Paweł Dubowik, nasz kochany duszpasterz krajowy, poinformował o możliwości skorzystania w sobotę wieczorem ze spowiedzi po Apelu, okazało się, że jest wielu chętnych i większość ustawiła się w długiej kolejce… do ks. Marka, choć on sam biedny uprzedzał, że o porze wieczornej to już pada ze zmęczenia... Tak sobie myślę - wybacz, dobry Boże, jeśli grzeszę teraz z myślą - czy nie stajemy się "łowcami spowiedzi u popularnych kapłanów" i czy nie idziemy w takich sytuacjach do spowiedzi, aby wygadać się o swojej jakoby nadzwyczajnej sytuacji? Czy nie zamieniamy, nawet mimowolnie, sakramentu pojednania w sesję terapeutyczną? Ja jadę na rekolekcje przygotowany, spowiedź odbywam dobrze przygotowany, krótko przed rekolekcjami...

I jeszcze jedna kwestia. Popularność ks. Marka i moc jego słowa była i jest tak wielka, że wielu z nas starało się wykorzystać każdą okazję na rozmowy indywidualne. To zrozumiałe. Ale powiem szczerze, językiem kolokwialnym, że przegięliśmy jako uczestnicy…. Ks. Marka nie było na godzinie świadectw. Nie było, bo część z nas zawłaszczyła sobie ks. Marka na ten czas. A ks. Marek w swojej dobroduszności dał się zatracić… Nie podoba mi się to i jest mi smutno. Powinniśmy pamiętać, że godzina świadectw to cenny dar także dla samego rekolekcjonisty, swoisty feedback, pozwalający poznać pierwsze owoce rekolekcji... Czy mamy prawo pozbawiać rekolekcjonisty godziny świadectw? Sytuacja tym bardziej niezręczna, że ks. Marek podał wszystkim na koniec ostatniej konferencji swój adres mailowy… Uczulam na to organizatorów – warto chyba przypomnieć w ogłoszeniach, czemu i komu ma służyć godzina świadectw.
Mam nadzieję, że na sesji rekolekcyjnej na Górze Świętej Anny nie będzie tego błędu.

Czas już, aby brat Filemon ochłonął i pozwolił sobie na odrobinę prywaty…. Jacku (Jacek-Sychar) – serdeczne Bóg zapłać za całokształt Twoich starań. Było wspaniale!. A mnie wręcz szczęka opadła, jak usłyszałem, że Ty mnie,utajnioną szarą eminencję, ”aktora drugiego planu”, bynajmniej jeszcze nie weterana rekolekcyjnego, kojarzysz z nazwiska… :D
jacek-sychar

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: jacek-sychar »

Filemon pisze: 17 paź 2018, 6:12 Czy mamy prawo pozbawiać rekolekcjonisty godziny świadectw? Sytuacja tym bardziej niezręczna, że ks. Marek podał wszystkim na koniec ostatniej konferencji swój adres mailowy… Uczulam na to organizatorów – warto chyba przypomnieć w ogłoszeniach, czemu i komu ma służyć godzina świadectw.
Organizatorzy mają pewną moc działania, ale aż taką, żeby oderwać uczestników od rekolekcjonisty, to nie przypuszczałem. :lol:
Filemon pisze: 17 paź 2018, 6:12 Czas już, aby brat Filemon ochłonął i pozwolił sobie na odrobinę prywaty…. Jacku (Jacek-Sychar) – serdeczne Bóg zapłać za całokształt Twoich starań. Było wspaniale!. A mnie wręcz szczęka opadła, jak usłyszałem, że Ty mnie,utajnioną szarą eminencję, ”aktora drugiego planu”, bynajmniej jeszcze nie weterana rekolekcyjnego, kojarzysz z nazwiska…
Bo widzisz, raz operujemy nazwiskami, a raz nickami. A teraz absolutnie nie wiem, kto pisze, bo na zgłoszeniach nie było nicków ... :(
Tak więc znów stałeś się anonimowy. :P
Filemon
Posty: 120
Rejestracja: 12 kwie 2017, 18:48
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: Filemon »

Jacku Drogi,

nie lubię polemik, ale czuję potrzebę i muszę bronić swojej tezy...
Ja też mam poczucie humoru, ale przemyśl, proszę, jeszcze raz, co napisałem odnośnie godziny świadectw.

Nieobecność rekolekcjonisty na godzinie świadectw to strata dla niego samego.To po pierwsze.
Czy naprawdę jesteś przekonany, że ks. Marek byłby niezainteresowany tym, co nas poruszyło głęboko w jego przekazie do nas? Że jest mu to obojętne? Wierzę, że absolutnie nie... Słowa podziękowania na koniec po mszy na zakończenie, to nie to samo, co godzina świadectw... Zgodzisz się chyba, co do tego.

I po drugie - i poza powyższym - tę nieobecność mogą także odbierać negatywnie sami uczestnicy, myśląc sobie np. "zrobił swoje, rekolekcje przeprowadził, a co dały, to nie musi go interesować i pewnie nie interesuje..." Słyszałem wiele głosów zdziwienia, dlaczego ks. Marka nie było na świadectwach? Jak powiedziałem, ks. Marek jest dobroduszny, taki ziemski anioł, więc zatracił się dla nas... Ta jego nieobecność nie jest jego winą. Uderzam w nasze piersi...

Zaskoczę Cię i ja - potwierdzam: macie możliwość, macie moc oderwania uczestników od rekolekcjonisty. Jak bardzo nie byłby oblegany, mocą swojego urzędu organizatorskiego ( :D ) ujmujecie serdecznym uchwytem pod rękę rekolekcjonistę, zapraszacie na godzinę świadectw prowadząc go na salę (podkreślam: do końca aż na salę, bo my, uczestnicy, jesteśmy nieobliczalni i możemy podjąć próbę odbicia go nawet spod drzwi...). Do rekolekcji na Górze Świętej Anny jeszcze trochę czasu jest, poćwiczcie to między sobą :lol:

To były, jeśli dobrze liczę, bodaj czwarte moje rekolekcje ogólnopolskie Sycharu... Pierwsze z godziną świadectw bez udziału rekolekcjonisty. Przyjmijcie, proszę, te moje uwagi jako płynące bardziej z serca, niż z umysłu... :)
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: Balba »

Mi też brakowało Ks. Marka na świadectwach.

I to jest apel nie tylko do nas - organizatorów, ale i do uczestników!!! Myślmy także o innych...

Nie zwalajcie wszystkiego na Zespół Rekolekcyjny, poczuwajcie się do współodpowiedzialności, proszę :D

Sychar to Wspólnota nas wszystkich!

Bożego dnia :D
helenast
Posty: 2965
Rejestracja: 30 sty 2017, 11:36
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: helenast »

My na GŚA mamy jesteśmy zdyscyplinowani ... Mamy taki dzwoneczek, który oznacza koniec przerwy, pogaduszek i oznajmia czas na wyciszenie oraz powrót do sali wykładowej/ auli ...
jacek-sychar

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: jacek-sychar »

Kochani

Przyjmuję w pokorze Wasze uwagi.
U nas dzwoneczek też był.
Ja po prostu uznałem, że nie wypada mi zaciągać ks. Marka na salę.
Po drugie przyznaję, w tym czasie, gdy rozpoczynały się świadectwa, załatwiałem sprawę faktury za rekolekcje.
Ale na przyszłość jako zespół rekolekcyjny będziemy się starali o tym pamiętać.
Lalka
Posty: 170
Rejestracja: 13 sty 2018, 14:44
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: Lalka »

Pragnę podziękować przede wszystkim Bogu za to ,źe mimo róźnych trudności mogłam uczestniczyć w tych rekolekcjach.Dziękuję teź organizatorom za cały ogromny trud włoźony w przygotowanie i sprawny przebieg rekolekcji.Było super ! Dziękuję również Ks. Markowi za przekazanie nam tylu cennych informacji. My ślę, ze każdy znalazł coś dla siebie/ja osobiście bardzo duźo/ Pozdrawiam wszystkich Sycharków
awaga
Posty: 74
Rejestracja: 29 sty 2017, 20:21
Jestem: w separacji
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: awaga »

Jako,że " branie księdza rekolekcjonisty pod pachę dopiero przed nami"
Tak więc te i wszystkie inne uwagi czytam i przyjmuję jako wskazówki jako naukę.
:D

Niemniej poproszę Cię bracie Filemonie- przyjeżdżaj- będziemy jak zalecasz - ćwiczyć branie ks.Marka pod pachę. :lol:
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: Nirwanna »

awaga pisze: 17 paź 2018, 18:11 Jako,że " branie księdza rekolekcjonisty pod pachę dopiero przed nami"
Tak więc te i wszystkie inne uwagi czytam i przyjmuję jako wskazówki jako naukę.
:D

Niemniej poproszę Cię bracie Filemonie- przyjeżdżaj- będziemy jak zalecasz - ćwiczyć branie ks.Marka pod pachę. :lol:
A ja poproszę o nakręcenie z tego filmu instruktażowego dla wszystkich przyszłych organizatorów rekolekcji :lol: :o
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
helenast
Posty: 2965
Rejestracja: 30 sty 2017, 11:36
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: helenast »

Nirwanna pisze: 17 paź 2018, 18:26
awaga pisze: 17 paź 2018, 18:11 Jako,że " branie księdza rekolekcjonisty pod pachę dopiero przed nami"
Tak więc te i wszystkie inne uwagi czytam i przyjmuję jako wskazówki jako naukę.
:D

Niemniej poproszę Cię bracie Filemonie- przyjeżdżaj- będziemy jak zalecasz - ćwiczyć branie ks.Marka pod pachę. :lol:
A ja poproszę o nakręcenie z tego filmu instruktażowego dla wszystkich przyszłych organizatorów rekolekcji :lol: :o
Nirwano masz jak w banku - oczekuję do zgłaszania się chętnych aktorów, statystów i operatora do nakręcenia takiego filmu instruktażowego na GŚA :lol:
EL.
Posty: 6922
Rejestracja: 29 sty 2017, 21:46
Jestem: już po kryzysie
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: EL. »

Jaki jest plan rekolekcji na GSwA ? El.
"Nasza miłość do ludzi jest miarą naszej miłości do Boga " - Edyta Stein

"Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie " - Jan Paweł II
jacek-sychar

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: jacek-sychar »

Z tego co wiem, to taki sam jak w Porszewicach, tylko śniadania mają być o 8:00.
helenast
Posty: 2965
Rejestracja: 30 sty 2017, 11:36
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: helenast »

KOCHANI
========

Przypominam o zabraniu ze sobą KUBKÓW na Rekolekcje GŚA na kawę lub herbatę oraz ponawiam prośbę o przywiezienia słodyczy do naszej kawiarenki. Może to być ciasto, ciastka, cukierki , czekoladki, owoce...

Dziękuję za chęć pomocy tym , którzy już na PW zobowiązali się do przywiezienia słodkości...

DO ZOBACZENIA NA GŚA :-)
EL.
Posty: 6922
Rejestracja: 29 sty 2017, 21:46
Jestem: już po kryzysie
Płeć: Kobieta

Re: JESIENNE OGÓLNOPOLSKIE REKOLEKCJE 2018

Post autor: EL. »

Dzięki Jacek. El.
"Nasza miłość do ludzi jest miarą naszej miłości do Boga " - Edyta Stein

"Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie " - Jan Paweł II
ODPOWIEDZ