Polisa dziecka a alimenty

Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie... Czasami trzeba wkroczyć na drogę prawną, zanim to zrobisz, zajrzyj, zapytaj

Moderator: Moderatorzy

Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Witam, proszę bardzo o pomoc i informacje. Niestety jesteśmy po pierwszej sprawie rozwodowej - mąż złożył pozew (25 lat małżeństwa, mamy po 58 lat!!!). Córka rok temu wystąpiła o alimenty do ojca, ponieważ studiuje a ojciec nagle bez żadnego uprzedzenia przestał dokładać się do jej utrzymania; zaproponowała w sądzie ugodę, sąd oczywiście zasądził alimenty. W marcu tego roku córka otrzymała jednak polisę z PZU, którą opłacał ojciec i złożył w związku z tym do sądu wniosek o wygaśnięcie alimentacji.
Rozprawa jest we wtorek, czy córka zostanie pozbawiona alimentów? Co może zrobić sąd? Może ktoś był w takiej/podobnej sytuacji?
Pantop
Posty: 3167
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Pantop »

Nell1234 pisze:Witam, proszę bardzo o pomoc i informacje. Niestety jesteśmy po pierwszej sprawie rozwodowej - mąż złożył pozew (25 lat małżeństwa, mamy po 58 lat!!!). Córka rok temu wystąpiła o alimenty do ojca, ponieważ studiuje a ojciec nagle bez żadnego uprzedzenia przestał dokładać się do jej utrzymania; zaproponowała w sądzie ugodę, sąd oczywiście zasądził alimenty. W marcu tego roku córka otrzymała jednak polisę z PZU, którą opłacał ojciec i złożył w związku z tym do sądu wniosek o wygaśnięcie alimentacji.
Rozprawa jest we wtorek, czy córka zostanie pozbawiona alimentów? Co może zrobić sąd? Może ktoś był w takiej/podobnej sytuacji?
Popatrz sobie na tę polisę.
Prawdopodobnie jest to polisa z odkładaniem kapitału.
ALE
Nie musisz się wcale na tym znać.
Wystarczy telefon do miłego pracownika PZU i wszystko będzie jasne.
Dobrze zapytać jaki jest stan konta na dzień dzisiejszy i jaka jest wartość polisy netto - tzn po umorzeniu jednostek i potrąceniu wszelkich kosztów.

JEDNAK
To nie wszystko.

Prawdopodobnie na początku rozmowy telefonicznej z pracownikiem PZU wyjdzie rzecz DO KOGO OBECNIE NALEŻY POLISA.
Najczęściej jest tak, że wszelkie prawa do niej należą do płatnika składek - czyli męża :mrgreen:
Może jednak być i tak, że minął jakiś okres przewidziany w polisie i wszelkie prawa przeszły już na córkę.
Tego wszystkiego dowiecie się podczas rozmowy telefonicznej.

I JESZCZE
Jeśli mieliście z mężem (do czasu rozwodu) wspólność majątkową to za ten okres opłacania polisy połowa jej wartości ,,jest Twoja,, - jeśli masz prawnika to podsuń mu ten temat.

Wnioskujesz o alimenty.
Będzie to okres prawdopodobnie do ukończenia przez córkę 25 lat.
Domagasz się alimentów w kwocie: X zł/miesiąc.
Jeśli z polisą okaże się że jest Wasza to warto podzielić kapitał na niej zgromadzony przez ilość miesięcy, które pozostały córce do ukończenia 25 roku życia i porównać to z kwotą alimentów o które wnioskujesz.
W razie niekorzystnego przelicznika - też poinformuj prawnika.

Jeśli nie masz prawnika to lepiej go mieć.
Jeśli masz rację a nie masz prawnika masz w sądzie mniejsze szanse od osoby, która nie ma racji ale ma prawnika - niestety.



Powodzenia
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Ogromnie dziękuję za odpowiedź.

Polisę córka otrzymała w marcu 2018, pieniądze były do jej dyspozycji od kwietnia. Alimenty były zasądzone w sierpniu 2017. Córka 25 lat kończy w tym roku, za dwa miesiące. Mamy prawnika, ona powiedziała, że alimenty obowiązują do momentu ukończenia studiów przez córkę (czy to prawda?). Córka robi dwie magisterki, jedną w Polsce drugą w Szwecji, zakończy je za dwa lata. Nie mam jeszcze rozwodu, jesteśmy we wspólnocie majątkowej. Czyli jeżeli polisa przykładowo 14 tysięcy, to mąż realnie wpłacił 7? Czy dobrze rozumiem?

Jestem bardzo wdzięczna za wsparcie, wtorku oczekujemy z niepokojem.
Pantop
Posty: 3167
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Pantop »

Jeśli macie prawnika to doskonale.

Jeśli macie z mężem obecnie wspólność majątkową to tak jakbyś Ty opłaciła połowę składek na polisę córki (oficjalnie robił to mąż - ale przecież nie za swoje środki ale za WASZE WSPÓLNE).


Istnieje możliwość przyznania alimentów uczącemu się dziecku po 25 roku życia, jeśli nie ma możliwości zarobkowania.
Udowodnienie tego nie powinno stanowić trudności - magisterka w Polsce, w Szwecji - potrzebne dokumenty zaświadczające o tych faktach - w sądzie liczą się dowody na piśmie.

Wracam do kwestii pieniędzy z polisy
Tak - jeśli na polisie było np 14 000 zł to z uwagi na wspólność majątkową 50% tej kwoty jest Twoim wkładem.
Załóżmy, że kwota alimentów wynosi 500zł/mc.
Córka potrzebuje 24 mcy na ukończenie studiów.

24mce x 500zł =12 000zł
Z polisy od męża faktycznie wpływa 7000 zł jako jego FAKTYCZNY wkład.
12000 zł - 7000 zł = 5000 zł
W tym przypadku brakuje 5000 zł

Wasza pani mecenas będzie wiedziała co z tym zrobić.
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Dziękuję serdecznie, czyli jest nadzieja, że córce nie okroi alimentów. Druga sprawa rozwodowa w sierpniu, mąż nadal chce ciągle i wciąż pieniędzy , ale nie umie zrozumieć ,że okrada swoje własne dzieci. Syn 16 lat makabrycznie znosi sytuację rozwodową. Namawiam go na wizytę u psychologa, ale broni się ,że nic mu nie jest . W chwili szczerości mówi nawet o podcinaniu żył! Jestem u kresu sił. Jako powód rozwodu mąż wskazuje , że to bat na mnie , ponieważ , gdy przestał płacić na studiującą córkę , ta podała go o alimenty... i rozpętało się piekło, ja jako główna sprawczyni muszę teraz ponieść karę . Jak wytłumaczyć, że cierpią dzieci, nawt niby dorosłe?? Mąż alkoholowy, od 2 lat nie pije. Miało być lepiej .Dlaczego jest inaczej? Przepraszam ,że się rozpisałam , ale jest mi trochę lżej .Dziękuję jeszcze raz z Bogiem.
jacek-sychar

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: jacek-sychar »

Nell

Pisz ile potrzebujesz.
Jak wywalisz z siebie swoje emocje, to może łatwiej będzie Ci borykać się z trudnościami dnia codziennego.
krzysztof123
Posty: 29
Rejestracja: 08 lut 2017, 7:18
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: krzysztof123 »

Nell1234 - polisa to jedno a alimenty to drugie. Jak napisałaś, córka w tym roku kończy 25 lat a za dwa lata kończy studia magisterskie. Jedne w Szwecji a drugie w Polsce.
Wyjaśniam... Alimenty na dziecko stanowią jego źródło utrzymania - co ważne tu i teraz a nie w przyszłości bo przecież jeść trzeba tak po ludzku. Zatem jeśli ktoś nawet założył takową to wypłata jej następuje w przyszłości i nie ma to nic wspólnego z alimentacją. Jak napisałaś, że od kwietnia tego roku ta polisa jest już do jej dyspozycji. I super ale jak ktoś wyżej napisał o majątku wspólnym. To że mąż opłacał nie znaczy że z własnych środków bo oboje małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się dla dobra rodziny i pensja jednego z nich jest zarazem pensją małżeństwa. Zatem fakt, że on opłacał można uznać li tylko za czynność techniczną. Ta polisa jest więc zabezpieczeniem córki na przyszłość przez jej obojga rodziców. I co ważne, nie stanowi majątku dorobkowego małżonków, nie podlega też podziałowi - jest własnością córki.
Kolejna rzecz to okres alimentacji jest tak długi jak wymaga tego dobro dziecka a w tym również na czas jego edukacji. Z reguły do 18 roku życia i osiągnięcia pełnoletności ale jeśli dziecko nie jest jeszcze samodzielne to do 26 roku życia jednak i ten okres może być nieco wydłużony ale tylko w przypadku kiedy dziecko znajduje się na ostatnim roku studiów. Wtedy te alimenty wypłaca się do dnia zakończenia studiów.
Przychodzi mi jeszcze jedna myśl do głowy w związku z tym, że córka studiuje na dwóch uczelniach. polskiej i zagranicznej. Jeśli w tymże czasie również pracuje tzn., że już się usamodzielniła i mąż spokojnie może zostać zwolniony z alimentacji.
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Witam , Twoją odpowiedź uważam za znak od Boga. Właśnie 27 sierpnia była 2 sprawa rozwodowa. Mąż szaleje. Pieniądze, pieniądze, obojętnie jakie , byle zabrać. Teraz wziął się za pieniądze przekazane przez moich rodziców dla wnuków. I znowu pytanie -czy ma prawo twierdzić że skoro dziadkowie systematycznie przekazywali wnukom swoją część emerytury to teraz jest to dowód ,że ojciec nie musi martwić się o los córki studiującej? Stwierdził , że córka ma pieniądze i może utrzymać się sama. Córka ma zasądzone 750zł również na czas postępowania sądowego, ale mąż nie zgodził się z wyrokiem i złożył zażalenie do sądu okręgowego, wyliczył ,że jego alimenty są w wysokości 50zł !!!!!!., bo 700zł (połowa)jest z polisy. Czy jest to do przyjęcia na zdrowy rozum.Córka nie pracowała na jakąś umowę , pilnowała dziecka za parę koron dorywczo, czy to jest ta praca o którą Ci chodzi? Ja tez uważam , że polisa jest obok alimentacji , ale jak to mam udowodnić ? Na co się powołać? Tylko wyrok Sądu Najwyższego może tu być wiążący! Czy możesz bardziej rozwinąć temat , ponieważ rozprawa córki jest 11.09. Mąż płaci alimenty synowi -16 lat-w kwocie 650zł, ja mam pensję nauczycielską typową i te pieniądze sa dla mnie wielkim wsparciem w studiowaniu córki. Córka bardzo to przeżywa leczy się , zeznawała w sądzie o traumie podczas naszego małżeństwa (mąż alkoholik już nie pijący z powodu migotania przedsionków na tle alkoholowym) ale to szczegół dla ojca.Może uzyskam podpowiedź , czy fakt picia przez lata, ze stwierdzeniem lekarskim o podwyższonych wynikach wątrobowych -wysoko- można udowodnić w sądzie ? Sędzia nie chciał powołać biegłego do stwierdzenia alkoholizmu. Ja rozmawiałam z psychoterapeutą , s zajmuje się na co dzień alkoholikami o tej sprawie , który stwierdził , że jeśli te wyniki są wysokie , to jest to niepodważalny dowód na picie i zaden lekarz nie może mówić inaczej. Ale .... Jeżeli ktoś może mi pomóc w tych sprawach to bardzo proszę , bo nastepna sprawa już szybko. Z Bogiem
Pantop
Posty: 3167
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Pantop »

Spokojnie
Tylko spokojnie
Jeśli sąd rejonowy orzekł, że może płacić 750zł alimentów - to może.
Sąd okręgowy przyklepuje orzeczenie rejonowego JEŚLI mąż nie przedstawi nowych dowodów świadczących na jego korzyść (gdyby jednak był w ich posiadaniu to przedstawiłby je już wcześniej).
Więc spokojnie niech się odwołuje.
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Dziękuję za wsparcie. Będziemy dobrej myśli.
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Miałeś rację Pantop, sąd utrzymał na czas rozprawy alimenty dla córki , w czwartek kolejna odsłona. Jestem już po rozwodzie 5 godzin trwała kolejna rozprawa. Sąd orzekł winę męża. Nie podwyższył alimentów synowi -niepełnoletni. Mąż przed ostatnią sprawą wyprowdził się z domu . W związku z tym sąd nie określił sposobu korzystania z naszego domu. Nie wiem co to znaczy. Mąż już przysłał rachunki do płacenia , bo przecież nie mieszka, ale część domu jest nadal jego. Co mam robić ? Może ktoś ma w tej sprawie jakieś doświadczenia?
Pantop
Posty: 3167
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Pantop »

I znów spokojnie :P
To że się wyprowadził nie zwalnia go z opłaty części czynszu na niego przypadającej - czyli połowy, jeśli macie wspólność majątkową. W praktyce będzie raczej tak, że to Ty będziesz płacić całość czynszu, a sąd nakaże mu zwrot połowy poniesionych przez Ciebie kosztów w trakcie rozprawy o podział majątku.
Wtedy także nastąpi podział domu i wszystkich wartościowych przedmiotów a także aktywów - lokat bankowych, debetów, długów - jeśli takowe posiadacie.



AHA
Wszystko czego dowiesz się tu na forum - konsultuj ze swym prawnikiem :!:

No i powodzenia
Nell1234
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2018, 16:34
Jestem: w trakcie rozwodu
Płeć: Kobieta

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Nell1234 »

Dzięki za podpowiedź,dopytam tylko- mąż ma tylko część domu , mniej niż pół, a o podziale majątku nic na razie nie mówi , więc rozumiem , że mam płacić rachunki, chociaż moje moce finansowe są niewystarczające. Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź. Sprawa córki w czwartek. Z Bogiem
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: mare1966 »

Miałem nie pisać , ale jednak napiszę te kilka słów .
Czytając ten wątek , czuję pewien niesmak .

Oczywiście współczuję Nell , jak każdemu .
Rozwód zawsze jest dużą traumą .
Tym niemniej tutaj wątek jest w sumie wyłącznie o kasie .
Nie znamy sytuacji w zasadzie , relacji drugiej strony .


Dziwię się więc , że są osoby tak ochoczo "pomagające" w ciemno ( ? )
A co , jeżeli na czyjąś krzywdę ?
Tym bardziej , że sporo jednak wyczytać można .
Pantop
Posty: 3167
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Polisa dziecka a alimenty

Post autor: Pantop »

Hmm
Naturalną konsekwencją rozwodu cywilnego jest podział wspólnego majątku.
Chyba warto to przeprowadzić wcześniej niż później aby uniknąć nieporozumień z mężem w tej materii w przyszłości.
W moim przypadku musiałem z żoną przynieść akt notarialny mieszkania własnościowego, dokumenty pojazdu, informację o debecie bankowym. Wycenę przedmiotów w mieszkaniu wykonał rzeczoznawca przysłany przez sąd. Rzeczoznawca wycenił także wartość mieszkania - jego aktualnej wartości rynkowej.
Sąd po zebraniu wszystkich wartości dodał je, podzielił na dwa i wyszła kwota majątku przypadającego na jednego małżonka.
ODPOWIEDZ