Przestań paplać. Zacznij mówić

Ciekawe strony www, fora dyskusyjne, książki nt. małżeństwa, propozycje współpracy...

Moderator: Moderatorzy

margaritum
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2017, 10:09
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Przestań paplać. Zacznij mówić

Post autor: margaritum » 05 maja 2017, 14:26

Przestań paplać. Zacznij mówić
Biblijne zasady. Co mówić, jak mówić, a kiedy nie mówić nic

Opis:
Czy wypowiedziane słowa nie wpakowały cię kiedyś w tarapaty?
Czy nie masz wrażenia, że wcale nie mówisz tego, co myślisz, i nie myślisz tak jak mówisz?
Czy nie łapiesz się na tym, że mówisz, by wypełnić ciszę?
Kiedy mówisz, to bądź w tym dobry!
Skoro twoi bliscy będą do ciebie mówić, to zatroszcz się, aby do tuszu docierały właściwe komunikaty!
Przetestuj na sobie rady Karen. Przestań paplać, a zacznij mówić!
Szukając wskazówek zawartych w Piśmie Świętym oraz poddając analizie osobiste doświadczenia, Karen Ehman wypracowała wiele skutecznych metod mających ci pomóc wydobyć moc języka, którą obdarzył cię sam Bóg. Czy chcesz podjąć to wyzwanie?

Słowo ode mnie:
Opis "fabryczny" może trochę ogólnikowy. Dla mnie ta książka była odpowiedzią na całe miesiące modlitwy z prośbą do Matki Boskiej o to, bym w końcu zaczęła panować nad swoim językiem. Tak jak ona, która wciąż "rozważała w Swym sercu". Nad tym, że mówiłam do męża bardzo wiele pod wpływem emocji, nie do końca to, co tak naprawdę chciałam powiedzieć. W gniewie. Gwałtownie to, czego tak naprawdę nie myślę. Złośliwie, jakby zranienie męża miało mi pomóc odzyskać jego przychylność. Pretensja, żądania... nie pomagały nam w opanowaniu kryzysu. Powoli nauczyłam się zatrzymywać zanim odpowiem na to, co mówi mąż. Tak często okazuje się, że jeśli zaczekam i nie przerywam, rzeczywistość i zdanie męża jest zupełnie inne niż sobie to sama wyprojektowałam. Uczę się rozważać słowa zanim je wypowiem, modlić przez sformułowaniem kwestii najtrudniejszych i tak naprawdę znajduję drogę do serca mojego męża. Okazując mu, że obchodzi mnie to, co ma do powiedzenia. Szukam w sobie pokory, by nie "wiedzieć lepiej", co on myśli, czuje i dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Dawno wiedziałam, że moje usta są przyczyną grzechu, że ranię słowem, że to jedna z głównych przyczyn naszych problemów, ale nie wiedziałam, co z tym zrobić, kiedy nawet nie zauważałam sytuacji, w których popełniałam błędy, nie mogłam ich zidentyfikować. Dlatego na początku po prostu modliłam się o wskazówki. Potem w tej książeczce znalazłam praktyczne rady, jak zapanować nad sobą. Chociaż to nie jedyna, którą czytałam na ten temat, to ta właśnie była dla mnie przełomowa, czułam, że była odpowiedzią na moje prośby o pomoc. Była jednym z etapów przemiany serca, z którego pochodzą słowa. A modlitwą, którą z niej przepisałam, modlę się bardzo często:
Ojcze, przede mną kolejny dzień, w którym mogę używać moich słów dobrze i mądrze. Niech one zachęcają tych, którzy będą słuchać. Niech będą słowami prawdy, ale wypowiadanymi w miłości. Proszę, naucz mnie robić pauzę, zanim rzucę się w potok słów. Daj mi odwagę mówić, gdy potrzeba mówić, a nie uciekać. Panie, oddaję Tobie dzisiaj moje usta. Niech to, co trafia na mój język, nie będzie gorzkie, lecz słodkie. Niech droga, którą każde słowo przebywa, z umysłu poprzez serce do warg, będzie chroniona Twoją ręką. Aby to, co wyjdzie z ust, nie siało śmierci, ale dawało życie. Niech moje słowa sprawią, że będziesz ze mnie dumny, i niech przyniosą Ci chwałę. W imieniu Jezusa. Amen.
Często też modlę się tym fragmentem PŚ, kreślę znak krzyża na ustach wodą święconą, czasem egzorcyzmowaną i mimo tego że nadal się potykam, coraz częściej widzę, gdzie i jakie robię błędy i coraz dłuższe są okresy, kiedy panuję nad sobą. Ma to ogromny pozytywny skutek na relację małżeńską.
Panie, postaw straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich...

jacek-sychar

Re: Przestań paplać. Zacznij mówić

Post autor: jacek-sychar » 05 maja 2017, 14:36

Dla wyjaśnienia.

Margaritum może niezbyt wyraźnie, ale w poście powyżej poleca książkę:
Karen Ehman, "Przestań paplać. Zacznij mówić. Co mówić, jak mówić, a kiedy nie mówić nic", Wydawnictwo Gloria24.pl
np. tutaj:
http://gloria24.pl/przestan-paplac-zacz ... -mowic-nic

margaritum
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2017, 10:09
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Przestań paplać. Zacznij mówić

Post autor: margaritum » 05 maja 2017, 14:48

No tak, trąba ze mnie, chociaż autor by się nadał :-)
Jak ktoś lubi eboki, to najtaniej znalazłam ją tu: http://miliontalentow.pl/ebook/12593/Pr ... AREN-EHMAN

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości