Dary Ducha Świętego

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

Ukasz

Dary Ducha Świętego

Post autor: Ukasz »

Czy ktoś z Was wie, jakie jest źródło takiego wyjaśnienia siedmiu darów Ducha Świętego:
Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością.
Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary.
Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje.
Dar Męstwa – by bronić wartości.
Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie.
Dar Bojaźni Bożej – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.
Dar Pobożności – by być ufnym
Trafiłem na nie na Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedem_da ... %C4%99tego z adnotacją, że do tekstu jest "potrzebny przypis". Wstęp do tego tekstu odsyła do KKK 1831, ale jest to przypis jedynie do cytatu "dopełniają one i udoskonalają cnoty, tych, którzy je otrzymują". Poza tym w KKK jest sama lista darów (1831, 1845). Cytowane wyjaśnienia darów kursują w sieci, są cytowane na wielu katolickich witrynach, zwykle z odwołaniem do KKK. Wygląda na to, że wiele osób kopiowało tekst z Wikipedii, ale ukrywało to i udawało, że czerpie wprost z KKK, nie sprawdzając nawet, co tam rzeczywiście jest.
Pytanie wydaje mi się dla nas ważne. Takie ujęcie siedmiu darów wpisuje je niezwykle precyzyjnie w charyzmat Sycharu. Jest jednak zarazem rozwinięciem samych nazw i ograniczeniem ich interpretacji do tej jednej. Czy mądrość polega tylko na, że uznamy, że Bóg jest Miłością? A męstwo tylko na bronieniu wartości? Nie chodzi mi o krytykowanie tych komentarzy, w moim przekonaniu pięknych, mądrych i prawdziwych. Rzecz w tym, że dla ich pełnego zrozumienia bezcenny byłby kontekst. Wtedy moglibyśmy się przekonać, z jakiego doświadczenia wypływa to spojrzenie na dary Ducha.
GregAN
Posty: 99
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:00
Płeć: Mężczyzna

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: GregAN »

Ksiądz Szymik wyjaśnia skąd wzięło się sześć darów a potem jeszcze jeden dar Ducha Świetego :
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/7d ... zymik.html
Modlitwa o siedem darów Ducha Świętego ma swoje biblijne źródło. Są nim słowa proroka Izajasza:

I wyrośnie różdżka z pnia

Jessego,

wypuści się odrośl z jego

korzeni.

I spocznie na niej Duch Pański,

duch mądrości i rozumu,

duch rady i męstwa,

duch wiedzy i bojaźni

Pańskiej (Iz 11,2)

Prorok opisuje w tych wersetach Mesjasza. A więc - w chrześcijańskim rozumieniu powyższych słów - to Jezus Chrystus jest ową różdżką i odroślą, na której spoczywa Duch. Do sześciu darów zapisanych w hebrajskiej wersji proroctwa, Septuaginta i Wulgata (czyli Biblia grecka i łacińska) dołączyły dar pobożności. I w ten sposób powstała modlitwa o siedem darów Ducha, która jest w gruncie rzeczy prośbą o jak największe - bo Duchowe - podobieństwo do Jezusa.
Ukasz

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Ukasz »

GregAN - dziękuję, ale nie o to pytałem. Nie o listę siedmiu darów, lecz ich krótkich wyjaśnień:
by uznać, że Bóg jest miłością.
by rozumieć prawdy wiary.
by podejmować właściwe decyzje.
by bronić wartości.
by dostrzegać Boga w świecie.
by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.
by być ufnym
GregAN
Posty: 99
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:00
Płeć: Mężczyzna

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: GregAN »

Ukasz,

ksiądz Szymik tłumaczy Dary Ducha Świętego z nieco większym komentarzem i nieco inaczej - link powyżej.

Kto napisał te skrótowe opisy ?
- może to z jakiejś ściągi uczniowskich przed kartkówka z religii. :)
Ukasz

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Ukasz »

Wiem, że są komentarze bardziej wyczerpujące i idące w innym kierunku. To jednak nie znaczy, że krótsze i odmienne są w istocie bezwartościowe lub warte tyle, co uczniowska ściąga. Jeżeli zresztą jest dzieło jakiegoś ucznia, to cytowanie go tak samo wymaga podania autora, jak przy powoływaniu się na jakiegoś celebrytę. Twój domysł wydaje mi się poza tym chybiony. Te wyjaśnienia siedmiu darów są moim świadczą moim zdaniem o wielkiej dojrzałości tego, kto je pisał. Nadal chciałbym wiedzieć, jak powstały i z jakiego doświadczenia czy formacji duchowej wyrosły.
ODPOWIEDZ