Mądrość Ojców Kościoła

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

white chocolate

Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: white chocolate » 11 wrz 2019, 9:08

Codziennie do porannej kawy smakuję fragmenty mądrych pouczeń . Krzepią ducha i umacniają obraną drogę wiary.
Zachęcam do czytania .

,,Codziennie starannie badaj swe uczynki, a jeśli zauważysz, że podlegasz grzechom, szybko uciekaj się do pokuty. Nie chcę, byś pozostawał w grzechach z dnia na dzień. Jeśli zamierzałeś coś złego, czyń za to pokutę i wyrzuć to szybko z serca. Nie mów: „Przecież tylko o tym pomyślałem, to nie jest wielki występek”. Wszystko jednak jest jawne i odkryte przed Bogiem. Nie pozwól, by wyrastały w tobie złe myśli, ani nie lekceważ ich, nawet tych najmniejszych. Każdy bowiem, kto zlekceważy małe myśli, dopuści się wkrótce większych. Nie lekceważ ukąszenia węża, aby jego jad nie rozlał się w twoim sercu. Wytnij z korzeniami chwasty twego serca, aby nie zapuściły w tobie głębokich korzeni. Wiedz o tym, że twoje serce jest polem Pana. Uprawiaj je naukami niebiańskimi i nie daj wyrosnąć chwastom. Jeśli więc będziesz czuwał w taki sposób, łatwo będziesz mógł dojść do doskonałości.'' (Pseudo-Bazyli)

white chocolate

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: white chocolate » 12 wrz 2019, 9:56

Ci, którzy gromadzą w sobie troski i pamięć złego, a zdaje się im, że się modlą, są podobni do tych, którzy czerpią wodę i wlewają ją do dziurawego naczynia.

// Ewagriusz z Pontu // Pisma ascetyczne, tom 1

Monti

Post autor: Monti » 29 wrz 2019, 21:51

Czytając ostatnio książkę dotyczącą medytacji chrześcijańskiej (D. Hybel, M.Nawara OSB, "Medytacja. Droga miłującej obecności", Lubiń 2019) natrafiłem na apoftegmat dotyczący niejakiego abby Euprepiusza, który "„pomagał złodziejom, kiedy rabowali jego rzeczy, a kiedy już wynieśli wszystko, co miał w celi, i zostawili tylko laskę, abba Euprepiusz zauważył ją i zmartwił się. Wziął ją i pobiegł, żeby im ją oddać. Ponieważ zaś nie chcieli wziąć (bali się bowiem, żeby ich coś złego nie spotkało), znalazł kogoś idącego tą samą drogą i prosił, żeby ją im przekazał".
Bardzo mnie ujęła ta historia. Pokazuje radykalne ubóstwo (a propos dzisiejszej Ewangelii), ale też absolutną wolność i pokorne przyjęcie straty. I daje do myślenia. Coraz bardziej przekonuję się, że odpowiednie przeżywanie straty stanowi bardzo ważny miernik dojrzałości. Świadomość nietrwałości naszego stanu posiadania i perspektywa konieczności pożegnania się prędzej czy później nie tylko z dobrami materialnymi, ale także z ludźmi, relacjami, zdrowiem czy pozycją społeczną, pozwala mi nabrać dystansu do obecnych trudności.

Pustelnik

Post autor: Pustelnik » 20 paź 2019, 5:44

white chocolate:
Codziennie do porannej kawy smakuję fragmenty mądrych pouczeń . Krzepią ducha i umacniają obraną drogę wiary.
Zachęcam do czytania .
TAK i chyba coraz więcej osób w ostatnich latach lubi "tam sięgać".

:idea: Dodałbym tylko, że warto poznać (chociaż trochę) kontekst tudzież realia życia tychże ojców (matki zresztą też były i ... pisały). I tutaj jak ktoś chce to polecam siostrę, przeoryszę Małgorzatę Borkowską OSB (Żarnowiec) lub ojców OSB z Tyńca; mozna pogooglać na youtube jak ktoś zachce ... ;)

Pustelnik

Post autor: Pustelnik » 20 paź 2019, 8:11

Też zachciało mi się dać jedną "wklejkę" i na tym poprzestanę :D .
Akurat to mi się wygooglało (a dałem w swoich kryteriach "nie osądzajcie") jako pierwsze ! :

Treści apoftygmatu nie zdradzę (mógłby to być dobry film !).
Natomiast jego koniec:
I usłyszał, że jedna godzina pokuty więcej jej przyniosła niż długie lata u wielu tych, którzy wprawdzie pokutują, ale nie wykazują takiej żarliwości nawrócenia. (1 Apo 40(355))
Dla chętnych całość:
O nierządnicy i abba Janie Karle
http://ps-po.pl/2014/07/14/o-nierzadnic ... nie-karle/

ODPOWIEDZ