Jedność

Co o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa mówią Biblia, Katechizm, dokumenty papieskie...

Moderator: Moderatorzy

happybean

Jedność

Post autor: happybean » 11 sty 2019, 12:42

Czy zgadzacie sie ze zdaniem Ojca Szustaka ze w małżenstwie nie powinno sie mieć zadnych tajemnic? Tj malzonkowie powinni miec dostep do swoich kont bankowych, hasel do portali spolecznosciowych, do poczty itd?
Takie cos buduje zaufanie i jednosc?

s zona
Posty: 3079
Rejestracja: 31 sty 2017, 16:36
Płeć: Kobieta

Re: Jedność

Post autor: s zona » 11 sty 2019, 14:41

I tak i nie ..
Zaufanie Tak ..

Ale wg mnie potrzebna jest pewna doza na " wlasna prywatnosc " cos ,co nie narusza Dekalogu ale pozwala malzonkom oddychac samodzielnie .. wlasne pasje , przyjaznie tez moga sie zazebiac , ale nie wszystkie .. nie musisz ciagac meza po swoich przyjaciolkach a i maz potrzebuje chwile na meska rozmowe z kumplem ..

Tak to widze .. Kazdy z nas jest Dzieckiem Bozym .. zylismy te 20 , 30 lat sami i dalismy rade , wiec nastepnie lata tez zyjac z malzonkiem nie musimy tak wszystko robic razem .. Jest wtedy czas ,zeby do siebie zatesknic ...

Osobiscie nie mialabym problemu odn dostepu do kont .. portali spol podobnie .
Ostanio pisze 12 Krokow i tam juz NIE ....taki jest formalny wymog .

Zreszta oboje z mezem mamy sluzbowe , wiec korzystamy oddzielnie , maz nie jest fanem " fb i reszty rodziny " przynajmiej nic o tym nie wiem :P ,ja korzystam z uwagii na km ..

Sadze ,ze jesli to jest poukladane , to nie dzieje nikomu sie zadna krzywda ,

ps
happybean , to dobrze ,ze szukasz ,piszesz ,pytasz ..

Od siebie moge Ci polecic wspomniane 12 Krokow , zeby lepiej poznac sama siebie i " zaczac zyc pelnia zycia" :D
oraz ksiazke Kochaj siebie a nieważne z kim się zwiążesz
Eva Maria Zurhorst
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/236707/k ... e-zwiazesz

Moglabys wrzucic ten lin ,w ktorym O Szustak mowi o calkowitym rozpuszczeniu granic ?

Awatar użytkownika
karo17
Posty: 266
Rejestracja: 02 maja 2018, 17:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Jedność

Post autor: karo17 » 11 sty 2019, 16:58

Zaufanie i jedność buduje raczej to gdy ślub biorą osoby na tyle dojrzałe żeby wiedzieć po co ten ślub biorą. A reszta już z tego wynika.
Ten dostęp do kont itd. To raczej ma „uspokoić” i dać poczucie bezpieczeństwa. Tj że trzymam rękę na tym co robi, pisze, wydaje żona.
Różne były już historie na forum, drugie telefony, drugie konta itd.
W skrócie, kto chce oszukać drugą stronę to znajdzie sposób żeby oszukać, choć na pozór wszystko jest przejrzyste i czyste

s zona
Posty: 3079
Rejestracja: 31 sty 2017, 16:36
Płeć: Kobieta

Re: Jedność

Post autor: s zona » 11 sty 2019, 17:23

Sadze ,ze ta " kontrola " daje nam wiecej szkody niz pozytku...

happybean

Re: Jedność

Post autor: happybean » 11 sty 2019, 19:47

s zona pisze:
11 sty 2019, 17:23
Sadze ,ze ta " kontrola " daje nam wiecej szkody niz pozytku...
Ale czemu ks. Dziewiecki zacheca do czegos takiego jak rowniez ojciec Szustak?

jacek-sychar

Re: Jedność

Post autor: jacek-sychar » 11 sty 2019, 19:48

Ale czy chodzi o tak samo rozumianą kontrolę?

Awatar użytkownika
ozeasz
Posty: 4347
Rejestracja: 29 sty 2017, 19:41
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Jedność

Post autor: ozeasz » 11 sty 2019, 22:19

Wg mnie chodzi o transparentność , spójność , uczciwość ,a nie o ekshibicjonizm .


Inaczej Bóg dałby nam dar telepatii ,wglądu w myśli innych ,a to nie o to chodzi , z tego wynika że każdy z nas ma prawo do jakieś tajemnicy tzn. części naszej osobowości ,którą możemy odkryć tylko wtedy kiedy sami o tym zdecydujemy.

Jest to niekomfortowe bo wymaga zaufania i świadomości że każdy ma prawo do wolności ,przyznania tej wolności sobie i drugiej osobie ,mimo że niesie to poczucie niepewności .
Miłości bez Krzyża nie znajdziecie , a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie . Jan Paweł II

happybean

Re: Jedność

Post autor: happybean » 12 sty 2019, 4:39

ozeasz pisze:
11 sty 2019, 22:19
Wg mnie chodzi o transparentność , spójność , uczciwość ,a nie o ekshibicjonizm .


Inaczej Bóg dałby nam dar telepatii ,wglądu w myśli innych ,a to nie o to chodzi , z tego wynika że każdy z nas ma prawo do jakieś tajemnicy tzn. części naszej osobowości ,którą możemy odkryć tylko wtedy kiedy sami o tym zdecydujemy.

Jest to niekomfortowe bo wymaga zaufania i świadomości że każdy ma prawo do wolności ,przyznania tej wolności sobie i drugiej osobie ,mimo że niesie to poczucie niepewności .
Tajemnice na tym forum to bardzo negatywny wydzwiek ma.
Bardziej chodzi o to ze czlowiek drugiego czlowieka nie zaspokoi. Moze doznac tylko zawodu bo jestesmy ułomni i 100 procentowej jednosci i transparentnosci nie da sie osiagnac.

GosiaH
Posty: 1062
Rejestracja: 12 gru 2016, 20:35
Płeć: Kobieta

Re: Jedność

Post autor: GosiaH » 12 sty 2019, 11:41

happybean pisze:
11 sty 2019, 12:42
Czy zgadzacie sie ze zdaniem Ojca Szustaka ze w małżenstwie nie powinno sie mieć zadnych tajemnic?
happybean , wrzuciłabyś linka ?
"Nie mów ludziom o Bogu kiedy nie pytają, żyj tak, by pytać zaczęli" św. Jan Vianney

happybean

Re: Jedność

Post autor: happybean » 12 sty 2019, 20:09


lena50
Posty: 1391
Rejestracja: 17 sie 2017, 0:29
Płeć: Kobieta

Re: Jedność

Post autor: lena50 » 12 sty 2019, 22:28

happybean.....
Czy zgadzacie sie ze zdaniem Ojca Szustaka ze w małżenstwie nie powinno sie mieć zadnych tajemnic? Tj malzonkowie powinni miec dostep do swoich kont bankowych, hasel do portali spolecznosciowych, do poczty itd?
Takie cos buduje zaufanie i jednosc?
W podanym przez Ciebie linku o.Szystak mówi o czymś zupełnie innym.
O zaufaniu po zdradzie......i ja się w pełni z Nim zgadzam.
Świetna porada dla zdradzających i zdradzanych.
Tyle tylko.....co to ma wspólnego z Tobą?
lena50....dawniej lena

happybean

Re: Jedność

Post autor: happybean » 14 sty 2019, 13:10

lena50 pisze:
12 sty 2019, 22:28
happybean.....
Czy zgadzacie sie ze zdaniem Ojca Szustaka ze w małżenstwie nie powinno sie mieć zadnych tajemnic? Tj malzonkowie powinni miec dostep do swoich kont bankowych, hasel do portali spolecznosciowych, do poczty itd?
Takie cos buduje zaufanie i jednosc?
W podanym przez Ciebie linku o.Szystak mówi o czymś zupełnie innym.
O zaufaniu po zdradzie......i ja się w pełni z Nim zgadzam.
Świetna porada dla zdradzających i zdradzanych.
Tyle tylko.....co to ma wspólnego z Tobą?
Wstepuje w zwiazek malzenski wiec pytam. Jak powinni to wygladac.
Dostepdo hasel jest wyrazem zaufania i checi byc transparentnym nawet jak do zdrady nie doszlo.
Czem7 twierdzisz ze mowi o czyms innym?
Skoro wyraznie w filmie pada stqierdzenie ze nie powinno byc tajemnic w malzenstwie

krople rosy

Re: Jedność

Post autor: krople rosy » 14 sty 2019, 13:30

happybean pisze:
14 sty 2019, 13:10
Wstepuje w zwiazek malzenski wiec pytam. Jak powinni to wygladac.
Najlepiej żebyś granice prywatności ustaliła ze swoim (przyszłym) mężem.
Nie ma sztywnych schematów. I nie widzę sensu żebyś wprowadzała zasady które nie zostaną usłyszane i zaakceptowane pzrez mężczyznę.
U nas telefony i komputery są do wglądu przez wszystkich domowników.
Co nie oznacza że jedno drugiego sprawdza.
Myślę, ze we wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar: ani nie zamykać wszystkiego na klucz bo to budzi podejrzenia ani wdrażać kontroli i szpiegostwa bo to niszczy wzajemne zaufanie do siebie.

Wiedźmin

Re: Jedność

Post autor: Wiedźmin » 23 sty 2019, 13:30

krople rosy pisze:
14 sty 2019, 13:30
[...] Myślę, ze we wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar [...] ani wdrażać kontroli i szpiegostwa bo to niszczy wzajemne zaufanie do siebie.
Mi bliskie jest spojrzenie Szustaka.

Małżeństwo powinno być jednością... chyba takie jest założenie?

I przecież nikt nie będzie "wdrażać kontroli i szpiegostwa" w momencie, jak nic nie będzie ukryte - bo po co, skoro wszystko jest dostępne - cała wiedza leży na wierzchu... transparentność automatycznie wyłącza możliwość "szpiegowania" bo wszystko leży na wierzchu - skoro nie ma żadnej informacji, którą można by "wyszpiegować" to nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tego robić.... bo równie dobrze można by zamiast tego szukać kwiatu paproci bądź smerfów.

happybean

Re: Jedność

Post autor: happybean » 23 sty 2019, 15:00

Aleksander pisze:
23 sty 2019, 13:30
krople rosy pisze:
14 sty 2019, 13:30
[...] Myślę, ze we wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar [...] ani wdrażać kontroli i szpiegostwa bo to niszczy wzajemne zaufanie do siebie.
Mi bliskie jest spojrzenie Szustaka.

Małżeństwo powinno być jednością... chyba takie jest założenie?

I przecież nikt nie będzie "wdrażać kontroli i szpiegostwa" w momencie, jak nic nie będzie ukryte - bo po co, skoro wszystko jest dostępne - cała wiedza leży na wierzchu... transparentność automatycznie wyłącza możliwość "szpiegowania" bo wszystko leży na wierzchu - skoro nie ma żadnej informacji, którą można by "wyszpiegować" to nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tego robić.... bo równie dobrze można by zamiast tego szukać kwiatu paproci bądź smerfów.
Ludzka psychika niestety plata figle i czasem tworzy urojenia i widzi cos gdzie tego nie ma.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości