Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Co o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa mówią Biblia, Katechizm, dokumenty papieskie...

Moderator: Moderatorzy

MareS
Posty: 232
Rejestracja: 05 lut 2017, 22:22
Jestem: po orzeczonej nieważności małżeństa
Płeć: Mężczyzna

Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: MareS » 10 cze 2018, 10:11


Pantop
Posty: 3158
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop » 11 cze 2018, 9:26

MareS pisze:https://www.gosc.pl/doc/4800421.Wytyczn ... onferencji

CHWAŁA PANU.
CHWAŁA PANU

Ach
Gdyby na forum znalazł się jeszcze dobrodziej, który raczyłby to co tam stoi napisane przetłumaczyć na język polski tak, aby mógł to pojąć bez trudu uczeń gimnazjum..

Hę?

GosiaH
Posty: 1062
Rejestracja: 12 gru 2016, 20:35
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: GosiaH » 11 cze 2018, 10:07

Pantop, z twojego sposobu pisania można bezpośrednio wnioskować, że przewyższasz poziom ucznia gimnazjum.
To i z powyższym tekstem, ufam, dasz sobie radę.

To po co taka zaczepka ?
Czy zaproszenie do dyskusji "jak ja rozumiem co biskupi chcieli powiedzieć" ?
"Nie mów ludziom o Bogu kiedy nie pytają, żyj tak, by pytać zaczęli" św. Jan Vianney

Pantop
Posty: 3158
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop » 11 cze 2018, 13:27

Do GosiaH
GosiaH pisze:Pantop, z twojego sposobu pisania można bezpośrednio wnioskować, że przewyższasz poziom ucznia gimnazjum.
To i z powyższym tekstem, ufam, dasz sobie radę.

To po co taka zaczepka ?
Czy zaproszenie do dyskusji "jak ja rozumiem co biskupi chcieli powiedzieć" ?
Szanowna GosiuH


Już wykładam swe stanowisko.

NIE MA ŻADNEJ ZACZEPKI.

Jak w żadnym innym temacie tak w tym pragnę aby ktoś mi wytłumaczył kawa na ławę o co chodzi.

Skąd taki pomysł? Ano po przeczytaniu zarysowało mi się bardzo nieparlamentarne skojarzenie.
Jako, że ostatnimi czasy studzę swe zapały i emocje, postanowiłem oddać głos mędrszym i światlejszym ode mnie czyli przerażająco większej części forumowiczów.

Ot i wszystko.


A jeszcze!
Czy zaproszenie do dyskusji "jak ja rozumiem co biskupi chcieli powiedzieć" ?
Optymalnie byłoby tego uniknąć.
My nie powinniśmy dochodzić, spekulować/dyskutować co chcieli powiedzieć.
Myśmy powinni to wiedzieć po przeczytaniu.

bosa
Posty: 356
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:55
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: bosa » 11 cze 2018, 19:35

Ja również mimo najszczerszych chęci, nie rozumiem o co tam chodzi. :oops:
Mam wrażenie jakby, czytała niegdysiejszą "Trybunę Ludu", czy inny partyjny organ. , a tak naprawdę nic nowego chyba to nie wnosi do tego co było. Czyli aby "pochylić się z troską" nad wiernymi mającymi "nieregularne "związki..
Kocham Cię Panie, i jedyna łaska o jaką Cię proszę ,to kochać Cię wiecznie.. św.Jan Maria Vianney

mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: mare1966 » 13 cze 2018, 11:24

Kościół , jak każda korporacja
ma swój język ( prawnicy , informatycy ) .

"Pochylić się z troską" to takie bardzo dyplomatyczne określenie .
Poprawne moralnie i bezpieczne zarazem .
Jednych pocieszyć , drugich nie zrazić .
Dla każdego coś miłego .

Pantop
Posty: 3158
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop » 13 cze 2018, 13:10

Do: mare1966

Zaprosiłem Cię na spotkanie, gdzie obiecałem przedstawić jednoznaczne stanowisko czy warto Ci zainwestować milion złotych w biznes mogący przynieść krocie.
Idąc na to spotkanie wiedziałeś jedno: będę wiedział : TAK czy NIE.
I cieszyłeś się.

Spotkanie się odbyło.
I nie wiedzieć czemu - nie tylko nie wiesz czy TAK czy nie NIE - ale wiesz jeszcze mniej niż przed spotkaniem.
Jesteś skonsternowany.



A ja bezpieczny.

mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: mare1966 » 14 cze 2018, 0:08

Gosiu ,
przeczytałem całość dość uważnie .
Z pewnością wiedza gimnazjalisty tu nie wystarczy .
Uważam , że aby zrozumieć treść trzeba być na bieżąco
i co najmniej średnio orientować się w sytuacji Kościoła ,
tematyce małżeńskiej w szczególności .

Nieskromnie napiszę , że rozumiem co tam jest napisane .
Owszem , można by to przetłumaczyć na język potoczny
i w prostszych słowach "oddać ducha" wypowiedzianym słowom .

Powiem tyle - Adhortacja w bardzo istotny sposób zmienia
postrzeganie Kościoła ( poprzez papieża Franciszka )
w tematyce małżeńskiej .
Są to zmiany znaczne , wręcz rewolucyjne .

Angela
Posty: 490
Rejestracja: 31 maja 2017, 1:34
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Angela » 14 cze 2018, 2:29

bosa pisze:
11 cze 2018, 19:35
a tak naprawdę nic nowego chyba to nie wnosi do tego co było. Czyli aby "pochylić się z troską" nad wiernymi mającymi "nieregularne "związki..
A o pochyleniu się z troską nad opuszczonymi, chcącymi trwać w wierności, nad ich lękami i samotnością, ani słowa.
To boli, gdy pasterze zapominają o części swych owiec. I nie chodzi tu raczej o pozostawieniu reszty stada w bezpiecznym miejscu by ratować jedną zagubioną owcę jak w przypowieści, ale zaniedbanie. Bo kryzys małżeństwa, opuszczenie, jest tak wielkim zawirowaniem, że nie jest bezpiecznym miejscem, jest próbą wiary i wytrzymałości psychiczno- fizycznej. Również grozi pogubieniem.

Awatar użytkownika
Kate81
Posty: 72
Rejestracja: 06 sty 2018, 9:40
Jestem: w związku niesakramentalnym
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Kate81 » 14 cze 2018, 7:53

mare1966 pisze:
14 cze 2018, 0:08

Powiem tyle - Adhortacja w bardzo istotny sposób zmienia
postrzeganie Kościoła ( poprzez papieża Franciszka )
w tematyce małżeńskiej .
Są to zmiany znaczne , wręcz rewolucyjne .
Mare, co masz na myśli? Wydawało mi się, że Adhortacja AL raczej nie wprowadziła żadnych zmian. "Pochylanie się z troską i towarzyszenie" osobom w związkach niesakramentalnych raczej już wcześniej było praktykowane, od czasów Jana Pawła II i jego FC.
Czy możesz przytoczyć, jakie to zmiany?

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Nirwanna » 14 cze 2018, 8:10

Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Awatar użytkownika
Kate81
Posty: 72
Rejestracja: 06 sty 2018, 9:40
Jestem: w związku niesakramentalnym
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Kate81 » 14 cze 2018, 8:16

Ciekawi mnie ten przypis dotyczący okoliczności zmniejszających winę za rozpad małżeństwa poszczególnych osób: "niedojrzałość uczuciowa, nabyte nawyki, stany lękowe lub inne czynniki psychiczne czy społeczne" (przypis 12, KKK 2352).
Szczególnie te nabyte nawyki :P
Czy to nie jest tak, że poniekąd można wszystko podciągnąć pod okoliczności zmniejszające winę?

Awatar użytkownika
Kate81
Posty: 72
Rejestracja: 06 sty 2018, 9:40
Jestem: w związku niesakramentalnym
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Kate81 » 14 cze 2018, 8:18

O, i kolejna perełka:
KKK 1735: Poczytalność i odpowiedzialność za działanie mogą zostać zmniejszone, a nawet zniesione, na skutek niewiedzy, nieuwagi, przymusu, strachu, przyzwyczajeń, nieopanowanych uczuć oraz innych czynników psychicznych lub społecznych.

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Nirwanna » 14 cze 2018, 8:21

Kate, o co chodzi z tym kontestowaniem KKK?
Warto może pamiętać, że te kanony KKK odnoszą się do działu KKK mówiącego ogólnie o wolności i odpowiedzialności człowieka.

Całej, nie tylko w życiu małżeńskim.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Awatar użytkownika
Kate81
Posty: 72
Rejestracja: 06 sty 2018, 9:40
Jestem: w związku niesakramentalnym
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Kate81 » 14 cze 2018, 8:25

W artykule o wytycznych który podesłałaś, na DEONie, jest dużo przypisów, w których cytowany jest KKK. Spojrzałam po prostu na przypisy dotyczące akapitu "Rozeznawanie".

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości