Niesakramentalny2

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

lena50
Posty: 1391
Rejestracja: 17 sie 2017, 0:29
Płeć: Kobieta

Re: Niesakramentalny2

Post autor: lena50 »

Jacku.. ja nie stwierdziłam, że temat zamknięty.
Nie mam trudnej sytuacji i nie potrzebuję żadnej pomocy.
Jestem szczęśliwa jak nigdy.
lena50....dawniej lena
Wiedźmin

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Wiedźmin »

12 kroków...

... powiem Wam, że jestem pod wrażeniem.
Nie wiem, które to było spotkanie, chyba siódme albo ósme raptem.

To nawet nie chodzi o to, że tam jakieś prawdy objawione są przedstawiane - tylko o grupę i konkretnych ludzi, którzy stanowią świetne lustro dla nas - dla naszych problemów, słabości, (wad?), których sami w sobie nie dostrzegaliśmy - bądź mieliśmy z tym dużą trudność.

Więc nie wiem jak dalej, ale na razie jest super, bardzo mi się podoba, wiele rzeczy się układa i porządkuje.
Mam nadzieje zbliżyć się w końcu do swoich emocji - od wielu okazało się, że uciekałem, inne przeganiałem... a od jeszcze innych mogłem być uzależniony. Rola obserwatora siebie samego i własnych reakcji i pojawiających się emocji bardzo mi pasuje.
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Pavel »

Rybka pisze: 11 maja 2019, 20:03
Pavel pisze: 11 maja 2019, 1:21 [
Dziś już lepiej rozumiem jakie są "prawa amoku", ale wtedy nie ogarniałem, jak można tak łatwo odpuścić sobie rodzinę, małżeństwo.
Pavel - zaciekawiły mnie te prawa amoku, mógłbyś rozwinąć ?
Przepraszam, że tak późno. Doba jest zdecydowanie za krótka, miesiące mają za mało dni ;)
Z wlasnej obserwacji, nie tylko mojej żony, widzę jasno, że w tych emocjach, zwłaszcza tych zwiazanych z zakochaniem/zauroczeniem kompletnie traci się kontakt z rzeczywistością, normalnym zdrowym myśleniem.
Taka osoba jawi się jako ktoś zupełnie inny niż ten którego znaliśmy. I o ile zazwyczaj znamy współmałżonka zdecydowanie zbyt słabo i powierzchownie, o tyle bedąc w "amoku" działa jednak wg jego "praw".
Gdy już po dlugim czasie zapytałem żonę co ona sobie wtedy myślała, jak ona to wtedy widziała (bo mi to wyglądało na brak instynktu samozachowawczego te jej dzialanie), żona odparla: nie myslalam.
Takich zachowań związanych z "amokiem" jest sporo i są w większości powtarzalne, niemal "kopiuj-wklej". Nie bez powodu czytając różne forumowe historie tak łatwo się z nimi identyfikowałem. Tak jakbym czytał o sobie.
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
jacek-sychar

Re: Niesakramentalny2

Post autor: jacek-sychar »

Moja żona, w trakcie kryzysu miała prawie 50 lat, a zachowywała się jak 13, no może niedojrzała 16.
Straciła całkowicie instynkt macierzyński a co dopiero mówić o innych.
Pustelnik

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Pustelnik »

jacek-sychar pisze: 27 maja 2019, 11:14 Moja żona, w trakcie kryzysu miała prawie 50 lat, a zachowywała się jak 13, no może niedojrzała 16.
Straciła całkowicie instynkt macierzyński a co dopiero mówić o innych.
Potwierdzam :-(. Moja małżonka też była ok. 50 na "ten czas".

Z ust tego w którym się zakochała usłyszałem stwierdzenie-obserwację : "ZAKOCHAŁA SIĘ ... JAK ... NASTOLATKA. (...) a ... czułem się ... bezpiecznie"

Pogody ducha !
Pustelnik

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Pustelnik »

Pustelnik pisze: 27 maja 2019, 11:21 "ZAKOCHAŁA SIĘ ... JAK ... NASTOLATKA. "
Żona jest (była :-) ?, może to już przeszłość ?) niesamowicie pukładaną i skrupulatną osobą ...

Gdy "to" jej się przytrafiło to (oczywiście w drodze "do", albo podczas "bycia z (...)" ) :
- wlała benzynę do swojego od lat używanego "diesla" ;
- zostawiła cały zestaw dokumentów samochodowych w serwisie, wyrobiła nowy, a ... po jakimś czasie tenże serwis odesłał ...
8-) czary jakieś czy co ? 8-)
:lol:
tata999
Posty: 1172
Rejestracja: 29 wrz 2018, 13:43
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Niesakramentalny2

Post autor: tata999 »

"Fajny" ten "amok". Można na niego zrzucić i uciąć dalszą (nieprzyjemną) dyskusję.
jacek-sychar

Re: Niesakramentalny2

Post autor: jacek-sychar »

tata999

Kwestionujesz występowanie amoku w czasie zakochania? :shock:
nałóg
Posty: 3321
Rejestracja: 30 sty 2017, 10:30
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Niesakramentalny2

Post autor: nałóg »

Zakochania? czy zauroczenia?
jacek-sychar

Re: Niesakramentalny2

Post autor: jacek-sychar »

nałóg pisze: 27 maja 2019, 15:49 Zakochania? czy zauroczenia?
A czy to nie to samo?
Zakochanie jest uczuciem. Czym jest zauroczenie? W jakimś sensie jest też czymś, co czujemy do drugiego człowieka.

Dla jasności. Dla mnie zakochanie nie jest miłością. Miłość to postawa. A zakochanie uczucie.
Uczucia są różne i są obojętne moralnie. Dopiero moralnie można oceniać to, co zrobimy pod wpływem danego uczucia.
Choćby z tym gwoździem, który uwiera psa. ;)
Czy zaraz pies musi gryźć ten gwóźdź? Jak ktoś mnie potrąci i uderzę się o coś, to czuję gniew, ale nie muszę zaraz wyciągać noża i "oddawać" mu swój gniew.
Pustelnik

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Pustelnik »

Zakochanie tudzież zauroczenie tudzież amok (stan niestety ... cięższy)

Wolę określenie : STAN EMOCJONALNY
Bo : parę składowych i dużo dłuższe niż zazwyczaj szybko "przelatujące" przez ciało emocje.

Ja taki mądry nie jestem.
To M.Gajda nazwał zakochanie oraz ... depresję stanami emocjonalnymi. Ma "moje pełne wsparcie" (chociaż :-) o tym nie wie).
SiSi
Posty: 346
Rejestracja: 06 sie 2018, 9:31
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Niesakramentalny2

Post autor: SiSi »

Zakochanie nie jest miłością. Może być wstępem do miłości.
Jednak nagły wzrost dopaminy u małżonka i szal emocji czyli amok jest często brany za " największą miłość".
Tak swoją drogą - amok jest bardzo interesujący jako zjawisko.
Pustelnik

Re: Niesakramentalny2

Post autor: Pustelnik »

SiSi pisze: 27 maja 2019, 17:03 Tak swoją drogą - amok jest bardzo interesujący jako zjawisko.
Tsunami tudzież erupcje wulkanów też są interesujące ...
;) jako zjawiska ... rzecz jasna.
tata999
Posty: 1172
Rejestracja: 29 wrz 2018, 13:43
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Niesakramentalny2

Post autor: tata999 »

jacek-sychar pisze: 27 maja 2019, 14:20 tata999

Kwestionujesz występowanie amoku w czasie zakochania? :shock:

Na pewno kwestionuję przyjmowanie amoku jako poważnego, wystarczalnego tłumaczenia, głównej przyczyny i rozgrzeszenia dla uczynków zdradzającego. Uważam, że amok jest zwykle wymówką, wybiegem, żeby zwieść rozmówcę, próbą uniknięcia rzeczowej dyskusji. Nie uważałabym tak, gdyby pojawiał się rzadziej niż grzech, błąd, wina, miłość, szacunek, Bóg itp. w wypowiedziach.

Czy występuje amok w czasie zakochania? Nie wykluczam, ale też nie przeceniałbym. Przypuszczam, że najczęściej ani to amok, ani zakochanie w sytuacjach, które na tym forum rozpatrujemy.
jacek-sychar

Re: Niesakramentalny2

Post autor: jacek-sychar »

Tata999

Ale kto tutaj próbuje tłumaczyć uczynki zdradzającego amokiem? :shock:
To jest zwykła obserwacja zachowania tych osób, a nie ich usprawiedliwianie.

Gdzieś kiedyś słyszałem takie zdanie (cytat dowolny):
Tam gdzie pojawia się grzech kończy się logika
I to dla mnie wytłumaczenie tego zjawiska.
ODPOWIEDZ