Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

Marysia 3
Posty: 126
Rejestracja: 30 maja 2022, 15:46
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Marysia 3 »

Proszę o radę,czy to ma sens. Właśnie minęło 20lat jak jesteśmy małżeństwem.Mamy 3dzieci wspaniałych.Od 6 lat mąż mnie zdradza,ma już 3 kochankę ,z jedną ma syna. Mąż chce rozwodu z obu stron winy.Ja nie zgadzam się , cały czas próbuje ratować nasz małżeństwo. Chodzę do Kościoła i dużo modlę się do Boga, żeby wkrótce mąż zrozumiał jak mnie krzywdzi.Prosze o modlitwę i doradzić czy to ma sens.Nie wiem co mam robić.Jestem taka samotna w tym wszystkim.Marysia 3
Awatar użytkownika
Niepozorny
Posty: 1542
Rejestracja: 24 maja 2019, 23:50
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Niepozorny »

Witaj Marysiu 3 na naszym forum!

Zachęcam Cię do zaznajomienia się z bieżącymi wątkami oraz do przeczytania początkowych stron naszej broszury. Staramy się tutaj nie udzielać rad tylko dzielić swoimi doświadczeniami. Wierzę, że to pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na pytanie z twojego posta.

Możesz również pooglądać świadectwa małżeństw, którym się udało uratować małżeństwo, na naszym kanale YouTubowym.
dużo modlę się do Boga, żeby wkrótce mąż zrozumiał jak mnie krzywdzi
Moim zdaniem warto zwrócić uwagę o co się modlimy. Może być tak, że twój mąż zrozumie, ale nie będzie chciał nic zmienić.

Zalecam również ostrożność i dyskrecję w podawaniu szczegółów w opisywanych historiach, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich w realu – Internet nie jest anonimowy, wbrew pozorom!

Serdecznie Cię pozdrawiam i liczę, że pozostali forumowicze pozwolą Ci odczuć, że nie jestem w tym wszystkim sama.
Z braku rodzi się lepsze!
Lawendowa
Posty: 7663
Rejestracja: 30 sty 2017, 17:44
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Lawendowa »

Marysiu 3, do tego co napisał Niepozorny dorzucę jeszcze jedno. Warto rozejrzeć się i jeśli tylko masz taką możliwość skorzystać też ze spotkań w realu w sycharowskich Ogniskach:
http://sychar.org/ogniska/

Niewiele napisałaś o sytuacji, więc i trudniej się odnieść bez jakichś bliższych szczegółów. Zapytam tak bardziej ogólnie, czy po zdradach były powroty do lepszych relacji, czy pierwsza zdrada została w jakikolwiek sposób przepracowana?
"Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę..."
Marysia 3
Posty: 126
Rejestracja: 30 maja 2022, 15:46
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Marysia 3 »

Mąż ma Już inną kochankę,nie ukrywa już tego.Mi nie chce dawać środków na życie ,muszę liczyć tylko na siebie.Dzieci bardzo to przeżywają i nie chcą jego znać. Mąż Chcę rozwodu ,ale ja mu nie chce dać.Bardzo go kocham.Ale nie wiem czy to ma sens nasze małżeństwo.Nie ma wstydu mąż,udaje że wszystko mu wolno.A mnie ma za nic, próbuje dzieci nastawiać przeciwko mnie.Ale wiedzą jakim on jest ojcem.Woli dawać pieniądze i czas spędzać ze swoją kochanką, zamiast im i mi jako żonie.Co mam robić? Wiem dużo modlić się,robię to cały czas.Ale czy te małżeństwo ma jeszcze sens ???
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Monti »

Małżeństwo jako takie zawsze ma sens, bo jest to sakrament, w którym Bóg realnie działa niezależnie od więzi, jaka jest między małżonkami i niezależnie od wyborów, jakie w życiu podejmujemy. W pewnych okolicznościach nie za bardzo może być widać to działanie, ale wielu z nas ma doświadczenie Jego obecności.
Rozumiem, że chciałaś zapytać bardziej, czy wspólne życie ma sens. I w jaki sposób obronić się przed krzywdą, którą doznajesz.
Modlić się - owszem. Ale nie "zamadlać" rzeczywistości, tylko raczej równolegle samemu pracować nad sobą.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
Marysia 3
Posty: 126
Rejestracja: 30 maja 2022, 15:46
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Marysia 3 »

Zawsze chce dobrze dla naszej całej rodziny, małżeństwa a przede wszystkim dzieci. Wszyscy mówią mi, módl się dużo a Bóg cię wysłucha.Wiara czyni cuda.Wiem o tym doskonale.Ale czy mój mąż wkońcu zrozumie jak mnie krzywdzi jako żonę!Dla mnie nie miał nigdy czasu, nigdy nie spytał się czy coś potrzebuję.Tylko zawsze myślał o sobie. Czy moje małżeństwo ma sens?Zastanawiam się cały czas..
Caliope
Posty: 3013
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:09
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Caliope »

Marysia 3 pisze: 14 lip 2022, 22:53 Zawsze chce dobrze dla naszej całej rodziny, małżeństwa a przede wszystkim dzieci. Wszyscy mówią mi, módl się dużo a Bóg cię wysłucha.Wiara czyni cuda.Wiem o tym doskonale.Ale czy mój mąż wkońcu zrozumie jak mnie krzywdzi jako żonę!Dla mnie nie miał nigdy czasu, nigdy nie spytał się czy coś potrzebuję.Tylko zawsze myślał o sobie. Czy moje małżeństwo ma sens?Zastanawiam się cały czas..
Marysiu, żeby nie być z tym sama możesz skorzystać z terapii u psychologa, (bardzo to pomaga), by poradzić sobie np. że stawianiem granic. Możesz też znaleźć wspólnotę w swoim regionie i tam chodzić, przebywać wśród ludzi podobnych. Sama modlitwa nic nie da, ty możesz zrobić dla siebie bardzo dużo, ale to ciężka praca warta wszystkiego.
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Monti »

Marysia 3 pisze: 14 lip 2022, 22:53 Wszyscy mówią mi, módl się dużo a Bóg cię wysłucha.Wiara czyni cuda.Wiem o tym doskonale.
Wysłuchuje, ale nie zawsze spełnia wszystkie nasze życzenia, nawet te dobre. Jak mówi tytuł pewnej książki, "Bóg nie jest automatem do kawy". Warto o tym pamiętać, by nie popaść w zwątpienie, jeśli życie potoczy się inaczej niż byśmy oczekiwali.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
Ruta
Posty: 3297
Rejestracja: 19 lis 2019, 12:00
Jestem: w separacji
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Ruta »

Małżeństwo to małżeństwo. Jest, istnieje i ma sens.

Natomiast osobną kwestią jest rozeznanie jak postępować wobec małżonka, który krzywdzi: zdradza, nie łoży na rodzinę. Bo to jest krzywdzenie. Oraz jak postępować wobec małżonka, który jest w głębokim kryzysie wiary, człowieczeństwa, relacji.

Są dwie podstawowe drogi. Pierwsza to droga cichego znoszenia: zajmuję się sobą, radzę sobie samodzielnie, opieram się na Bogu, a doznawane od małżonka krzywdy znoszę w cichości.
Druga jest bardziej aktywna: bronię się przed przemocą, gdy trzeba izoluję się, odmawiam współpracy w złym, na przykład nie gotuję dla zdradzającego męża, nie piorę jego rzeczy, ustalam alimenty, nie chronię małżonka przed konsekwencjami jego postępowania, stawiam wyraźne granice. Nadal w duchu szacunku i miłości, w pełnej świadomości, że mam do czynienia z pogubionym człowiekiem.

Pierwsza droga, tak jak ja to widzę, jest dla tych, którzy potrafią się bronić przed krzywdą, stawiać granice, są osadzeni w sobie, świadomi siebie. Wtedy krzywdzący małżonek nie jest w stanie ich skrzywdzić, mimo, że nie napotyka żadnego oporu.

Osoby które tego nie potrafią, po prostu zgadzają się na krzywdę, której raz po raz doznają. Z lęku, z braku umiejętności. To nie pokora, ani ciche znoszenie, tylko brak umiejętności. A wtedy krzywda narasta.

Więc tak czy inaczej sądzę, że najpierw należy nauczyć się bronić, stawiać granice, dbać o siebie, o dzieci.

Wiele historii pokazuje też, że jasne i stanowczo stawiane granice potrafią czasem oświecać mężów ekspresowo.
Marysia 3
Posty: 126
Rejestracja: 30 maja 2022, 15:46
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Marysia 3 »

Dziękuję bardzo za rady.Bardzo dużo mi to daje.
Niesakramentalny3
Posty: 237
Rejestracja: 18 mar 2022, 23:38
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Niesakramentalny3 »

Marysia 3 pisze: 02 lip 2022, 21:32 Proszę o radę,czy to ma sens. Właśnie minęło 20lat jak jesteśmy małżeństwem.Mamy 3dzieci wspaniałych.Od 6 lat mąż mnie zdradza,ma już 3 kochankę ,z jedną ma syna. Mąż chce rozwodu z obu stron winy.Ja nie zgadzam się , cały czas próbuje ratować nasz małżeństwo. Chodzę do Kościoła i dużo modlę się do Boga, żeby wkrótce mąż zrozumiał jak mnie krzywdzi.Prosze o modlitwę i doradzić czy to ma sens.Nie wiem co mam robić.Jestem taka samotna w tym wszystkim.Marysia 3
Skoro od 6 lat Cię zdradza a Ty się na to godzisz, to mąż może uważać to za sytuację normalną.

Jaka była Twoja reakcja przy pierwszej zdradzie? Co wówczas się wydarzyło?

Sprawę nieco komplikuje fakt, że z tego co zrozumiałem, jesteś uzależniona finansowo od męża.
Masz szasnę na jakąś pomoc? Rodzina? Przyjaciele?
Może zamiast kierować energię w męża (modlitwy za męża, rozmowy i prośby) spróbować zainwestować w siebie? Jakiś kurs? Poszerzenie kwalifikacji zawodowych? Skoro 20 lat małżeństwa, to wyobrażam sobie, że dzieci już "mniej więcej odchowane". Czyli powinnaś mieć szansę znaleźć przestrzeń na własny rozwój. Spróbuj w tę stronę. Wiszenie emocjonalne (i finansowe) na mężu - jak widać się nie sprawdziło.
Marysia 3
Posty: 126
Rejestracja: 30 maja 2022, 15:46
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Marysia 3 »

Cześć za niego i za dzieci,nie jestem uzależniona finansowo od męża.Pracuje cały czas ,dzieci to nastolatki.Ale mąż nie chce płacić alimentów.Jak zaczął zdradzać, od razu reagowałam.Prosilam żeby zakończył romans ,on twierdził że go nic już nie łączy.A teraz dowiaduje się że ma kolejną.A on robi z siebie świętego.Dla niego to normalne chyba jest . Modlę się cały czas za niego i za całą rodzinę.
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Monti »

Marysia 3 pisze: 18 lip 2022, 5:17 Cześć za niego i za dzieci,nie jestem uzależniona finansowo od męża.Pracuje cały czas ,dzieci to nastolatki.Ale mąż nie chce płacić alimentów.Jak zaczął zdradzać, od razu reagowałam.Prosilam żeby zakończył romans ,on twierdził że go nic już nie łączy.A teraz dowiaduje się że ma kolejną.A on robi z siebie świętego.Dla niego to normalne chyba jest . Modlę się cały czas za niego i za całą rodzinę.
Koledze Niesakramentalnemu chodziło o to, że nie stawiasz granic. Niestety, prośba, by zaprzestał zdradzania, nie jest żadną granicą. Ale już np. egzekwowanie alimentów przez komornika tak. Niestety, ale to prawda, że ludzie traktują nas tak, jak na to pozwalamy.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
tata999
Posty: 1172
Rejestracja: 29 wrz 2018, 13:43
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: tata999 »

Monti pisze: 18 lip 2022, 7:45
Marysia 3 pisze: 18 lip 2022, 5:17 Cześć za niego i za dzieci,nie jestem uzależniona finansowo od męża.Pracuje cały czas ,dzieci to nastolatki.Ale mąż nie chce płacić alimentów.Jak zaczął zdradzać, od razu reagowałam.Prosilam żeby zakończył romans ,on twierdził że go nic już nie łączy.A teraz dowiaduje się że ma kolejną.A on robi z siebie świętego.Dla niego to normalne chyba jest . Modlę się cały czas za niego i za całą rodzinę.
Koledze Niesakramentalnemu chodziło o to, że nie stawiasz granic. Niestety, prośba, by zaprzestał zdradzania, nie jest żadną granicą. Ale już np. egzekwowanie alimentów przez komornika tak. Niestety, ale to prawda, że ludzie traktują nas tak, jak na to pozwalamy.
??? Egzekwowanie alimentów przez komornika jest stawianiem granicy? Sądzę inaczej, choć może z prawniczego punktu widzenia tak jest. Z kolei na Sycharze nauczyłem się, że stawianie granic jest dla siebie i wymaga własnych działań lub powstrzymania się od nich.

Zresztą, autorce chodzi o ratowanie małżeństwa, jak wynika z pierwszego postu, a nie tylko o wyciągnięcie alimentów (notabene one obciążałyby majątek wspólny, jeśli nie ma rozdzielności). Sugeruję skupić się na tym, jako głównym celu. Inaczej, będzie to tylko dyskusja prawnicza.
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mąż mnie zdradza i chce rozwodu.

Post autor: Monti »

tata999 pisze: 18 lip 2022, 11:58 ??? Egzekwowanie alimentów przez komornika jest stawianiem granicy? Sądzę inaczej, choć może z prawniczego punktu widzenia tak jest. Z kolei na Sycharze nauczyłem się, że stawianie granic jest dla siebie i wymaga własnych działań lub powstrzymania się od nich.

Zresztą, autorce chodzi o ratowanie małżeństwa, jak wynika z pierwszego postu, a nie tylko o wyciągnięcie alimentów (notabene one obciążałyby majątek wspólny, jeśli nie ma rozdzielności). Sugeruję skupić się na tym, jako głównym celu. Inaczej, będzie to tylko dyskusja prawnicza.
Myślę, że egzekwowanie alimentów jest stawianiem granicy w tym sensie, że pozwoli mężowi autorki ponieść konsekwencje podjętych decyzji. Dopóki tych konsekwencji nie ponosi, nie ma motywacji, by zmienić swoje zachowanie.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
ODPOWIEDZ