Zostać czy uciekać?

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

Stonka
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2021, 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Stonka »

Cieszę się że odważyłam się tu napisać, bo wyrzucenie tego z siebie było mi potrzebne … a to że wy jakoś dajecie sobie radę mimo wszystko … jest pocieszające, choć ja jestem rozsypana na milion kawałków i poskładanie się do kupy nie będzie łatwe.

Mąż wyrzuca mi że wszystkie nasze problemy są moją winą … faktycznie ma w kilku kwestiach rację ( przez ta zagrożona ciąże byłam przewrażliwioną na punkcie zdrowia matką ), ale gdyby zapewnił mi wsparcie a nie tylko krytykę, to bylibyśmy zupełnie gdzie indziej.

I zapomniałam o sobie totalnie… było dbanie o dzieci… dbanie o to żeby wyrobić się z pracą… dbanie o to żeby mieć co zjeść … i zapomniałam o sobie i o tym że życie nie kończy się na praniu. Rezygnowałam z siebie po kawałku. Teraz po kawałku muszę się poskładać.
Gaea
Posty: 68
Rejestracja: 28 sty 2020, 9:17
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Gaea »

Bławatek pisze: 03 lut 2022, 7:18
Tu na forum nauczyłam się, żeby dbać o siebie, nie pozwalać się niszczyć mężowi i tego się trzymam.

A, choć to trudne to próbuj nie brać do siebie wszystkich raniących słów męża, czasami brak naszej reakcji działa na nich otrzeźwiajaco.
Bławatek
Bardzo dobre rady. Sama staram się tak robić.
Mój mąż też chce mnie zniszczyć. A ja zamiast się z nim boksować pozostaje bierna. Widzę, że doprowadza go to do szału ale nie mam wyboru. W przeciwnym razie usłyszę znowu jakim to jestem nieudacznikiem życiowym mówiąc bardzo delikatnie.

Stonka moja sytuacja jest podobna do Twojej. Jeszcze jakiś czas temu wydawało mi się, że całe zło mojego małżenstwa to moja wina, to jakaś zemsta za moje grzechy czy coś. Teraz wiem, że jest inaczej. Po prostu pozwoliłam na znęcanie się psychiczne męża nade mną.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, 8:45 przez Pavel, łącznie zmieniany 1 raz.
Stonka
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2021, 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Stonka »

Powiedziałam mężowi że seks jest zależny od tego czy będzie mnie obrażał. Wkurzył się oczywiście… ale nie obraża chwilowo, jedynie chodzi nadąsany i z miną pogardy dla mnie. Ta mina też sprawia mi przykrość, ale nie aż taką jak słuchanie tego całego dziadostwa.
marylka
Posty: 1372
Rejestracja: 30 sty 2017, 17:01
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: marylka »

Stonka pisze: 10 lut 2022, 15:37 Powiedziałam mężowi że seks jest zależny od tego czy będzie mnie obrażał. Wkurzył się oczywiście… ale nie obraża chwilowo, jedynie chodzi nadąsany i z miną pogardy dla mnie. Ta mina też sprawia mi przykrość, ale nie aż taką jak słuchanie tego całego dziadostwa.
Stonko - super że stawiasz granice.
Ja też tak mam - na zbliżenie decyduje się tylko i tylko wtedy gdy czuje się kochana i bezpieczna otoczona miłością.
W innym przypadku nie ma mowy bo ja siebie szanuje i nie pozwolę żeby ktoś nad moim ciałem wyzywał się.
Nie takie coś nazywa się zbliżeniem a koło miłości to to nawet nie stało

Gorąco zachęcam do posłuchania ks. Dziewieckiego - on dużo mówi o postawach skrzywdzonych małżonków.
Dodatkowo - czytam że Mirakulum do ciebie napisała - to bardzo cenna i pomocna osoba w tematach dotyczących krzywd i możesz czerpać z wiedzy o ile chcesz.
Podsumowując - uważam że trafiłaś we właściwe miejsce i masz coraz większą świadomość narzędzi jakie masz. Wierzę że z nich skorzystasz.
Pozdrawiam
Stonka
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2021, 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Stonka »

Dziś w nocy córka krzyczała że się boi … ja ją wspierałam, żeby do nas przyszła, że zapali się lampka na korytarzu … mąż „że ma przestać się drzeć … że jutro o tym porozmawiamy „ już miałam nadzieję że będzie dobrze… ale on jest totalnym egoistą. Najważniejsze żeby on się wyspał … żeby jemu było dobrze.

Stoje nad przepaścią. Coraz trudniej mi wierzyć że będzie dobrze. Wczoraj tez były kłótnie… dwa dni temu tez … w niedzielè też.
Lawendowa
Posty: 7663
Rejestracja: 30 sty 2017, 17:44
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Lawendowa »

Stonka, w lutym pisałaś o tym, że rozmawiacie o terapii małżeńskiej, rozpoczęliście ją czy na planach się skończyło?
"Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę..."
Bławatek
Posty: 1625
Rejestracja: 09 maja 2020, 13:08
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Bławatek »

Stonka, a może warto też pomyśleć o swojej terapii indywidualnej.

Masz jakieś wsparcie bliskich - rodziny czy przyjaciół? Bo ciężko wyrwać się z przemocy a sama widzisz że jest coraz gorzej a Ty nie masz odwagi by choć na jakiś czas od męża się wyprowadzić. Choć lepsze może by było aby to on się wyprowadził. Bo taka atmosfera nie jest ani dobra dla ciebie ani dla dzieci.
Stonka
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2021, 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Stonka »

Dosyć długo mnie tu nie było… zajęłam się swoją psychoterapia … zaczęliśmy tez terapie małżeńska … która skończyła się po 3cim spotkaniu informacją od prowadzących ze się nią nadajemy :( … ale bylo nienajgorzej … widziałam światełko w tunelu … do niedawna. Powtórzyła się podobna historia z nocnym krzykiem męża na córkę … tym razem ja wkurzylam się nie na żarty. Nawrzeszczał na córkę, obudził mnie krzykiem… powiedzieliśmy sobie sporo nieprzyjemnych rzeczy tamtej nocy, ale córkę przeprosił ostatecznie… mnie oczywiście już nie. Mi powiedział dzisiaj że chce sie rozstać. Że on od życia oczekuje więcej. Że sie starzeje i chce pożyć, pobawić się … a ja daje mu tylko 20% miłych chwil a 80% to on jest ze mną nieszczęśliwy. Że mnie nie kocha. Że za nic ma przysięgę małżeńska i ze może głupio robi i będzie żałować, ale chce spróbować znaleźć sobie kogoś innego z kim będzie szczęśliwy. Niby mamy jeszcze raz spróbować terapii… ale … ale łzy same płyną po policzkach … z jednej strony czuje że on jest narcyzem i że może warto sie od niego uwolnić… ale z drugiej strony strasznie się boję… do tego mamy dzieci … a ob ma do nich takie podejście , że w zasadzie to powinny już same sie ogarniać ze wszystkim… boje się tez ze wpadnę znów w sidła depresji … która jest strasznym potworem 😭
Niepoprawny83
Posty: 270
Rejestracja: 07 wrz 2021, 22:43
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Niepoprawny83 »

Stonka pisze: 24 wrz 2023, 20:45 Że za nic ma przysięgę małżeńska i ze może głupio robi i będzie żałować, ale chce spróbować znaleźć sobie kogoś innego z kim będzie szczęśliwy. Niby mamy jeszcze raz spróbować terapii… ale … ale łzy same płyną po policzkach … z jednej strony czuje że on jest narcyzem i że może warto sie od niego uwolnić… ale z drugiej strony strasznie się boję… do tego mamy dzieci … a ob ma do nich takie podejście , że w zasadzie to powinny już same sie ogarniać ze wszystkim… boje się tez ze wpadnę znów w sidła depresji … która jest strasznym potworem 😭
Jeśli faktycznie jest narcyzem, a taki wniosek się nasuwa po przeczytaniu twoich postów, to naprawdę nic nie stracisz jeśli spełni swoje "groźby" i odejdzie.
Mogę polecić ci książkę "Toksyczne osobowości :narcyz. Rozpoznać przeciwdziałać, pomóc. wydanej przez wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów "W Drodze". Jej autorki to francuskie katoliczki i terapeutki, które problem narcyzmu analizują z chrześcijańskiego punktu widzenia. Nie jest stricte dla małżonków takich osób, ale duży nacisk kładzie na zbudowanie wewnętrznej wolności i przebaczenie dla oprawcy, a to są moim zdaniem kluczowe sprawy dla wyjścia z roli ofiary i z przejmującego lęku, który nam towarzyszy. Książka pomaga rozpoznać takie osobowości.
Jeśli twoje obawy okażą się słuszne, to mam nadzieję, że spotkasz na swojej drodze ludzi, którzy cię wysłuchają i będą mieć wiedzę o tym, przez co przechodzisz, bez tego trudno wyjść z narcystycznego zawłaszczenia.
Zaufaliśmy miłości.
A.zelia
Posty: 214
Rejestracja: 14 gru 2018, 13:04
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: A.zelia »

No i tu ładnie wychodzi jak to mężczyźni rzekomo chcą by kobieta została w domu i zajęła się rodzina. Nie po raz pierwszy - było tu już kilka wzmianek, że żona proponowała taki układ, a mąż się nie zgadzał.

Tego absolutnie nie rób- uzależni Cie to jeszcze bardziej od męża, a niczego nie trzeba Ci tak jak niezależności.

Może warto kontynuować terapię. Jak nie w parze to samej.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13319
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Nirwanna »

A.zelia pisze: 24 sty 2024, 10:32 No i tu ładnie wychodzi jak to mężczyźni rzekomo chcą by kobieta została w domu i zajęła się rodzina. Nie po raz pierwszy - było tu już kilka wzmianek, że żona proponowała taki układ, a mąż się nie zgadzał.

Tego absolutnie nie rób- uzależni Cie to jeszcze bardziej od męża, a niczego nie trzeba Ci tak jak niezależności.

Może warto kontynuować terapię. Jak nie w parze to samej.
A.zelio, a do czego konkretnie się odnosisz? Cytat mogłabyś?
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
A.zelia
Posty: 214
Rejestracja: 14 gru 2018, 13:04
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: A.zelia »

W kilku innych wątkach widziałam takie wzmianki. Kobieta proponowała mężowi, że rzuci pracę i zajmie się rodziną i mąż się nie zgadzał. Nie często mężczyźni chcą by kobieta nie pracowała, a nawet jak chcą to taki układ po wielu latach może się wywrócić.
Autorce teraz trzeba wzmocnienia się i jak największej niezależności - ekonomicznejni psychicznej.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13319
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zostać czy uciekać?

Post autor: Nirwanna »

A.zelio:
- autorki wątku od dawna nie ma na forum, a wątek powstał na początku 2022 r.
- prosimy o wrzucanie cytatów do których się odnosisz, niejasne wzmianki o wzmiankach nie sprzyjają czytelnej komunikacji,
- forum pomocy służy do dzielenia się własnym doświadczeniem, wrzucanie ogólników jako tzw. "mądrości życiowych" nie jest formą pomocy akceptowalną w naszej wspólnocie, czyli również na forum,
- uporczywe niereagowanie na sugestie moderacji może spowodować ban czasowy lub stały.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
ODPOWIEDZ